A hivatal a héten a Transparency International és az Átlátszó ellen indított vizsgálatot.
„Az Egyesült Államokat mélységesen aggasztja a nemzeti szuverenitás védelméről szóló törvény magyarországi végrehajtása, beleértve a nemrégiben létrehozott Szuverenitásvédelmi Hivatal e heti drákói intézkedéseit, amelyek a civil társadalom és a független médiaszervezetek működését célozzák” – közölte az amerikai külügyminisztérium.
Ahogy a hvg.hu is megírta, a Szuverenitásvédelmi Hivatal kedden vizsgálatot indított az Átlátszó oknyomozó portál és a Transparency International Magyarország (TI) ellen, mert a hivatal szerint külföldről is finanszírozott szervezetként a „választói akarat befolyásolására irányuló” tevékenységet folytatnak. Ennek kapcsán a TI és az Átlátszó is kérdéseket kapott a hatóságtól, előbbi 62, utóbbi 11 darabot, ezek megválaszolására harminc napjuk van. A kérdések legtöbbje mind a lap, mind a korrupcióellenes szervezet szerint olyan információkra kérdez rá, amelyek amúgy elérhetők a honlapjaikon.
„A magyar kormány független szervezetek zaklatására, megfélemlítésére és megbüntetésére irányuló kísérlete ellentétes a demokratikus kormányzás jogállamiságban gyökerező elveivel” – írta közleményében az amerikai külügyminisztérium, hozzátéve, hogy a szuverenitásvédelmi törvény „nem szab határt e szervezet azon képességének, hogy saját állampolgárainak emberi jogait és alapvető szabadságjogait célba vegye, és veszélybe sodor minden olyan országot, gazdasági szervezetet vagy magánszemélyt, amely úgy dönt, hogy együttműködik velük”.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal új szervezet, csupán a decemberi, szuverenitásvédelminek nevezett törvénnyel hozta létre a parlament azt megszavazó, kormánypárti többsége. Bár külsőségeiben, elnevezésében és törvényi hátterével egy komoly állami hatóság látszatát kelti, valójában semmilyen nyomozati vagy ellenőrzési jogköre nincsen. Viszont szabadon vizsgálódhat, jelentéseket írogathat, ezekhez pedig adatokat kérhet be – ahogy tette ezt most is. Az ügyről és a hivatal jogköreiről alábbi cikkünkben olvashat bővebben: