Nyolc napon át nem adtak enni a tranzitzónában annak az iraki fiatalnak, aki pert nyert az állammal szemben a strasbourgi bíróságon, ahol a Magyar Helsinki Bizottság képviselte. A családjától is elválasztották, 10 hónap után pedig csak azért szabadulhatott konténerbörtönéből, mert a kormány – bírósági ítélet hatására – felszámolta azt.
A jogvédő szervezet pénteki közleménye szerint az iraki fiatal, H. L. és családja Irakból menekült, szerencsétlenségére 19 évesen már éppen nagykorúnak számított, ezért a tranzitzónában elkülönítették szüleitől és testvéreitől. A menedékkérelmét kétszer utasították el, ezért idegenrendészeti őrizetbe helyezték, ebből 306 napon keresztül a tompai tranzitzónában tartották fogva.
A jogellenes tranzitzónás fogva tartás egyik legelítélhetőbb gyakorlata volt, hogy az idegenrendészeti körletben a felnőttek nem kaptak enni a Bevándorlási és Menekültügyi Hivataltól. Az iraki fiatalembert is 8 napon át éheztették, és csak azután kapott ételt fogva tartóitól, miután – a Magyar Helsinki Bizottság közbenjárására – a strasbourgi bíróság fel nem szólította erre a magyar államot. Addig a kisebb testvérei adtak neki a magukéból valamennyi ételt.
A mostani ítélettel a strasbourgi bíróság megállapította a magyar állam jogsértését, hiszen senkit nem lehet kínzásnak vagy embertelen, megalázó bánásmódnak, büntetésnek alávetni – különösen nem éheztetni. Ezért a strasbourgi bírák összesen 3000 eurós igazságos jóvátétel megfizetésére kötelezték a magyar államot.
„Ügyfelünk öt év után kapott elégtételt. A tranzitzónákban sok ezer ember vált áldozatává az állam önkényének. Azóta ugyan felszámolták ezeket, de a menedékkérők nagy árat fizetnek ezért: akik nem Ukrajna felől érkeznek, azokat már be sem engedik az országba. Azon dolgozunk, hogy a sokszor erőszakos visszakényszerítésnek is legyen már vége” – értékelte az ítéletet Miskolczi Róbert, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje, aki a strasbourgi eljárásban képviselte a menedékkérő panaszost.
(képünk illusztráció)