A Fidesz, a cseh ANO és a szlovák Smer mellett akár a lengyel Jog és Igazságosság is csatlakozhat az új közép-európai képviselőcsoporthoz az Európai Parlamentben. Mateusz Morawiecki bejelentésével egyre nagyobb az esélye az Orbán Viktor által megálmodott új frakciónak, de egyelőre azt sem lehet kizárni, hogy csak politikai taktikázás áll a háttérben.
Bár a nagy jobboldali összefogás elmaradt, komoly változások történhetnek az Európai Parlamentben a következő hetekben. A politikai alkuk és helyezkedések eredményeként akár két új képviselőcsoport is alakulhat: az egyik a radikális szélsőjobboldali európai pártokat, a másik pedig a közép-európai populistákat tömörítheti, utóbbi ötlet ráadásul a hírek szerint Orbán Viktor fejéből pattant ki.
Először a Népszava írta meg, hogy a magyar miniszterelnök a cseh Andrej Babis és a szlovák Robert Fico pártjával folytat tárgyalásokat egy európai parlamenti frakció létrehozásáról. Ma pedig már az sem kizárt, hogy egy igazi nagyágyú, a lengyel Jog és Igazságosság (PiS) is csatlakozna hozzájuk. Erről Mateusz Morawiecki volt lengyel miniszterelnök beszélt a Politico kérdésére.
Morawiecki úgy fogalmazott: gondolkoznak rajta, hogy kilépnek az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) képviselőcsoportjából, és csatlakoznak Orbán Viktor kezdeményezéséhez egy új európai parlamenti frakció létrehozásáról.
„Teljesen nyilvánvaló, hogy földrajzi és nem ideológiai platformon tudnánk együttműködni.
Engem egyre kevésbé érdekelnek a kirakós játék ideológiai elemei” – mondta Morawiecki a lapnak Brüsszelben. A politikus hozzátette, hogy kapcsolatban áll más delegációk képviselőivel is.
A húsz EP-képviselőt adó PiS hatalmas lépést jelentene az új frakció szempontjából. Az eddigi hírek az egyetlen politikai csoporthoz sem tartozó Fideszről, a liberálisokat elhagyó cseh ANO-ról és a szocialistáktól kitessékelt szlovák Smerről szóltak. Ők egy döntően közép- és kelet-európai képviselőkből álló, a politikai fősodorral szemben álló blokkot kívánnak létrehozni a visegrádi országok bázisán.
Rebesgetik azt is, hogy Janez Jansa volt szlovén kormányfő pártja is csatlakozna a csoporthoz, bár ezt az egyik EP-képviselőjük fake newsnak nevezte. Nem sokkal később viszont Jansa már nem zárta ki a csatlakozást. A Politicónak úgy fogalmazott: mindenkivel tárgyalnak. A szlovén demokraták jelenleg az Európai Néppárt tagjai.
Ha a PiS valóban kilépne az ECR képviselőcsoportból, az hatalmas csapás lenne Giorgia Meloni olasz kormányfő számára, akinek a frakciója jelenleg a harmadik legnagyobb az Európai Parlamentben. Ha Morawiecki kilépne, akkor húsz képviselőt veszítenének.
A feszültség a lap szerint napok óta érezhető Meloni és Morawiecki között. Az ECR olasz és lengyel delegációja szerdán találkozott volna, de végül július 3-ára halasztották a megbeszéléseket. Ez viszont mindössze egy nappal van a képviselőcsoportok regisztrációjának határideje előtt.
„Tárgyalunk az ECR-rel, ennek kimenetelétől függ majd a jövőnk” – mondta a volt lengyel kormányfő, aki tagadta, hogy csak taktikázni próbál.
„Mindkét irány vonzó számunkra. Azt mondanám, 50-50 százalék az esély” – tette hozzá Morawiecki, aki nem garantálja, hogy bent maradnak az ECR-ben.
Ez még nem elég
Egy új pártcsoport alakításához hét tagállamból 23 képviselőre van szükség. Morawiecki szerint azonban ez nem jelent majd problémát, akár 40-50 tagjuk is lehet. Ami a pártokat illeti, a litvánokkal is tárgyalnak.
Az új képviselőcsoportnak állítólag már a nevét is találgatják. Az egyik ötlet a CEE, vagyis az angol Central Eastern Europe (Közép-Kelet Európa) rövidítése, de Morawiecki szerint a Három Tenger Csoport is elképzelhető.
Néhány órával ezelőtt Andrej Babis a cseh sajtónak már meg is erősítette, hogy az ANO hét európai parlamenti képviselője új frakciót hoz létre „a migráció ellen és a zöld megállapodás” megváltoztatásáért. Azt azonban egyelőre nem közölte, hogy pontosan kik lehetnek a szövetségesei.
Az ANO-mozgalom a múlt héten jelentette be, hogy kilép a liberális Renew-frakcióból, amelyet Emmanuel Macron francia elnök pártja uralt. Babis azt állította, hogy a mozgalom ott már nem tudja teljesíteni programját.
A Deník Referendum cseh lap szerint jelenleg nagy az esélye, hogy Babis valóban összefog Orbánnal, akivel régóta nagyon jó kapcsolatot ápol. Ráadásul az ANO-n belül Babis gyakorlatilag egyeduralkodó, ha ő eldönt valamit, akkor senki más nem száll szembe vele.
Az viszont kérdéses, milyen közös platformon tudnának együttműködni. A közép-európai populista pártok gazdaságpolitikája például gyökeresen eltér egymástól, és sokakban nem kelt jó érzést Orbán Viktor oroszbarát politikája sem.
Ez a cikk a PULSE-projekt határokon átnyúló újságírói együttműködés keretében készült az Európai Bizottság támogatásával.
Szerzők: Petr Jedlička / Deník Referendum, Serdült Viktória / HVG
Címlapképünkön: Mateusz Morawiecki és Orbán Viktor.