Fertőzött ellenőr járt a GOKVI gyermekintenzív osztályán, de a az NNGYK szerint nem támasztja alá tudományos adat, hogy a széles körű oltás hatékony védelmet nyújtana a szamárköhögés terjedése ellen.
Nem tervezik az egészségügyben dolgozók ismétlő oltását szamárköhögés elleni szérummal – írta a Népszavának a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK).
A lap azután kereste meg a szervezetet, hogy a fővárosi kormányhivatal munkatársa a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet (GOKVI) gyermekintenzív osztályán járványügyi ellenőrzést úgy, hogy köhögött, de nem volt rajta maszk. Később kiderült, hogy szamárköhögéssel fertőzött.
Az NNGYK szerint az ismétlő oltásra azért nincs szükség, mert „nem ismert olyan tudományos adat, amely azt bizonyítaná, hogy az egészségügyi dolgozók széles körű oltása hatékony védelmet nyújtana a betegség terjedése ellen, illetve, hogy mindez milyen mértékű védelmet biztosítana az újszülöttek, csecsemők fertőzésének megelőzésére”.
Hozzátették: tudományosan igazolt, hogy a felnőttkori ismétlő oltás kiváltotta védelem gyorsan csökken. Az ismételt újraoltások esetén ez a csökkenés még kifejezettebb, azaz az újraoltás viszonylag rövid távú védettséget ad.
Ha mégis indokolt, akkor a dolgozók oltásáról az intézmények egyedileg intézkedhetnek – írta a hivatal.
A lap úgy tudja, hogy a GOKVI-ban kontaktuskutatást követően hozzá is láttak az oltásigények felméréséhez, és elrendelték az oltóanyag beszerzését is.