Nem, az Ausztráliában és Új-Zélandon termesztett méz nem hatásosabb a legerősebb antibiotikumnál.
Ellenőrzést folytatott egy fogyasztókat megtévesztő vállalkozással szemben a Pest Vármegyei Főügyészség, mert a cég azt állította, hogy az általuk forgalmazott manukaméz alkalmas betegségek gyógyítására. Ezt a mézet főleg Ausztráliában és Új-Zélandon gyűjtik a méhek a manukacserje virágairól.
A vállalkozás webáruházának honlapján a többi közt azt állította a manukamézről, hogy annak fogyasztása alkalmas immunerősítésre, betegségek megelőzésére, különösen erős baktérium- és vírusölő hatású, és hatásosabb lehet a legerősebb antibiotikumnál is. A manukaméz emésztési zavarok, gyomorfekély, gyomorbélhurut ellenszere, alkalmazható gyulladások ellen, gombás betegségek kezelésére vagy a fogszuvasodás megelőzésére.
Az ügyészség közleményében emlékeztetett, hogy a hatályos magyar és uniós jogszabályok szerint élelmiszerről sem betegséget megelőző, sem azt kezelő tulajdonságot kijelenteni vagy arra utalást tenni nem lehet. Még akkor sem, ha egyébként a termék tényleges hatásával összefüggően a vállalkozás esetleg valamilyen vizsgálatot folytatott.
Ezért a törvényi előírások szerint úgynevezett perelhárító ügyészi felhívást intéztek a vállalkozás felé. Ennek eredményeként a vállalkozás törölte honlapjaikról a fogyasztókat megtévesztő információkat, így nem indítottak pert.
Az élelmiszerekkel, étrendkiegészítőkkel kapcsolatos egészségügyi állításokról az ügyészség külön tájékoztatót is készített.