A döntés január 1-jétől, visszamenőlegesen érvényes. A kormány ezenkívül több tíz milliárd forintot csoportosított át a költségvetésben.
A 2023 nyarán elfogadott eredeti költségvetési törvény az átlagos szükségletű gyermekek esetében havi 53 437 forintos összeget állapított meg a nevelőszülőnél biztosított otthont nyújtó ellátásra és utógondozói ellátásra.
Ezt a büdzsé 2023 végi, rendelettel történt átírásakor emelték 128 250 forintra, most pedig január 1-jétől visszamenőlegesen 256 500 forintra. A 3 év alatti, illetve a tartósan beteg és fogyatékos gyerek esetében 149 625 forint helyett 299 250 forint jár, súlyos zavarokkal küzdő vagy kábítószeres gyereknél pedig 160 314 forint helyett 320 628 forint. Mindez a hétfő este megjelent Magyar Közlönyben, a 128. kormányrendelet 8. alcímében és a hozzá kapcsolódó kormányhatározatban található meg.
Arról is döntött a kormány – forrásmegjelölés nélkül –, hogy a gyógyító-megelőző ellátás célelőirányzatainak keretén belül a működési támogatást 41 milliárd forinttal megemeli.
A Központi Maradványelszámolási Alapból 12 milliárd forintot vettek ki,
ennek nagy részét a Terrorelhárítási Központ és a rendőrség kapja dologi kiadásokra és beruházásokra (8 milliárd), valamint az Információs Hivatal (a hírszerzés) dologi kiadásokra (egymilliárd).
21 milliárd forintot csoportosítottak át az állami vagyon kezelésére szánt pénzből. Ebből 4,4 milliárdot kap az iskolákat felügyelő Klebelsberg Központ, a vízügyi igazgatóságok 2,2 milliárdot, a külügyi fejlesztési és kutatási programok 3,1 milliárdot, a területfejlesztési tárca 6,7 milliárdot. És ami szinte minden ilyen költségvetés-átíráskor része a döntésnek: a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda további 3,8 milliárd forintot költhet kormányzati infokommunikációs szolgáltatásokra.
Címlapképünk illusztráció.