Itthon hvg.hu 2024. június. 10. 07:17

Lemond Csák János miniszter

Csák János miniszter váratlanul lemond miniszteri tisztségéről, ezt a választások estéjén személyesen megerősítette a kormánypárti Mandinernek. Szerinte a 4 évre tervezett munkát egyes területeken már 2 év alatt úgyis sikerült elvégezni. Orbán Viktor elfogadta a döntését.

Benyújtotta lemondását Orbán Viktor miniszterelnöknek Csák János kulturális és innovációs miniszter – írja a lap, amely korábban kért interjút kért a tárcavezetőtől, de végül a távozását jelentette be.

Szerinte Orbán Viktor három dolgot kért tőle, ahogy minden tárcavezetőtől: az első, hogy a meglévőre építve alakítson ki ütőképes működési rendszert, a második, hogy a tárcához tartozó területeken legyenek ciklusokon átívelő programok, és a harmadik, hogy legyenek megfelelő utódok, személyek, akik képesek alkotó módon tovább vezetni a területeket. Ebből a rendszerépítés és programkialakítás nagyon gyorsan haladt, annyira, hogy

“amit vállaltam, illetve vállaltunk, az minden területen sínen van. E tekintetben a négy évre tervezett munkát sikerült két év alatt elvégezni. Itt az ideje átadni a stafétabotot a fiatal nemzedéknek”

– indokolta döntését.

A kormányfő – akivel régi, jó kapcsolatban van – elfogadta döntését, miután a kormányzati ciklus felénél „hideg fejjel leltároztak”, és mivel az elvekben egyetértettek, megértette az érvelését.

Csák szerint nem kérdés, hogy „a jövőben is Magyarország jövőképességén fogok dolgozni”. „Több mint 30 éve vagyok különböző parancsnoki pozíciókban, ebből 3 évet szolgáltam nagykövetként, kettőt miniszterként, azaz csupán 5 évet töltöttem az államigazgatásban” – tette hozzá.

Elégedett a “kultúraváltással”

A kormánypárti lap Csákot emlékeztette arra, hogy főleg kulturális területen sok konfliktus jellemezte a munkáját, de a távozó kormánytag erre is azt mondta, hogy elégedett az eredménnyel.

„A kulturális ágazatban sikerült megindítani a kultúraváltást, hiszen most már a nagy többség érti:  nem az állam fog mindent finanszírozni, igenis mindenkinek bele kell tenni a munkát, hogy legyen közönsége.

Másfelől nekünk, a magyar kormánynak nem feladata az értékvilágunkkal szöges ellentétben álló eszméket finanszírozni”

– jelentette ki, mert szerinte az olyan lenne, „mintha aláásnánk mindazon értékeket, amelyek 1100 éven fenntartották ezt a nemzetet, s ezzel feladnánk a hazánk jövőjét”.

Óriási sikernek nevezte a tavaly elindított Petőfi Kulturális Programot, amire „rendkívül büszke”, hiszen „legnagyobb nemzeti intézményeink visznek programokat országszerte: az Országos Levéltártól az OSZK-ig, a Nemzeti Múzeumtól a Szépművészetiig odavisszük mindenki közelébe a kulturális kincseinket”.

A Zeneakadémia vezetőváltása ugyan nem sikerült, de Csák szerint ez egy speciális helyzet, mert összekeveredik a felsőoktatás és a művészet, de az „az idő majd megoldja”. Azért odaszúrta, mennyire sajnálatos, hogy „bizonyos körök rabul tartanak egyébként jobb sorsra érdemes intézményt, és hogy a legkiválóbb Kossuth-díjas művészeink kiállása ellenére, tekintélyüket félresöpörve egyesek saját érdekeiket az intézmény érdekei elé helyezik”.

Amíg Orbán Viktor nem fogadta el a lemondást, nem gondolkodott a jövőn, de szerinte eddigi karrierje alapján ugyanúgy az üzleti szféra, a tanítás és a mentorálás jöhet szóba, nem tervez váltást.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Nemes Nikolett 2025. március. 31. 20:15

„A válásra nem szabad úgy gondolni, mintha szörnyűség lenne, a szörnyűség a rossz kapcsolat”

A magyar társadalom még mindig erősen hiszi, hogy a házasságban élők boldogabbak, ezzel együtt a gyerekek egyharmada házasságon kívül születik, még ha ezt a döntéshozók nem is hajlandók tudomásul venni. Miért adják egyre többen válásra a fejüket ötvenes-hatvanas, sőt hetvenes éveikben? Melyek a leggyakoribb válóokok, és hogyan hat vissza a szegénység a házasságok tartósságára? Ezekről is beszélgettünk Tóth Olgával, a Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézetének munkatársával.