Itthon hvg.hu 2024. június. 07. 06:43

Publicus: Az emberek többsége szerint mennie kell Sulyok Tamásnak, a kegyelmi botrány is érezteti még a hatását

Még a kormánypárti szavazók között is van olyan, aki szerint az államfő nem maradhat tovább a pozíciójában.

Az emberek 60 százaléka szerint nem maradhat tovább államfő Sulyok Tamás, és még a Fidesz–KDNP szavazóinak 27 százaléka is úgy vélekedik, hogy mennie kellene az államfőnek. Ez derült ki a Publicus Intézet felméréséből, amit a Népszava megbízásából készítettek.

A megkérdezettek 68 százaléka hallott arról, hogy egyes dokumentumok szerint Sulyok Tamás évekkel ezelőtt, még ügyvédként termőföldeket játszott át külföldieknek zsebszerződéseknél közreműködve, és ugyan a Fidesz szavazóinak kevesebb mint a fele, 48 százaléka ismeri csak ezt az ügyet, az ellenzékieknél ez az arány 94 százalék.

Sulyokkal már negyedszerre fut neki az ellenzék egy államfő leváltásának, de mire lenne szükség ehhez?

Magyarországon még sosem alkalmazott, az amerikai elnökök impeachmentjéhez hasonló jogi eljárással mozdítaná el a DK Sulyok Tamást, mert Gyurcsányék szerint méltatlanná vált az államfői tisztségre. Ezt két körben bizonyítani is kell, és sok múlik a kétharmados többségen. A téma már a péntek esti rendkívüli parlamenti ülés napirendjén is szerepel.

Az emberek csaknem kétharmada hallott arról is, hogy Sulyok Tamás nem mondott igazat az édesapjáról, állításával ellentétben nem ítélte halálra a népbíróság az előző rendszerben, és természetesen a kormánypárti és az ellenzéki szavazók között itt is nagy eltérés van.

A felmérésből az is kiderült, hogy a kegyelmi botrány által keltett hullámok még nem ültek el. Az emberek 95 százaléka emlékszik az alapügyre, és ebben a pártszimpátiák tükrében sincsenek nagy különbségek, és a többség úgy véli, a történtek ártottak a Fidesz megítélésének.

Talán nem meglepő, de a legnagyobb arányban a kormánypártok szavazói szeretnék maguk mögött tudni a botrányt. Összességében egyébként csak 16 százalék gondolja úgy, hogy lezártnak tekinthető az ügy Novák Katalin és Varga Judit lemondásával, és a válaszadók 82 százaléka még mindig fontosnak tartja, hogy kiderüljön, miért kapott kegyelmet bicskei gyermekotthon egykori igazgatóhelyettese, az akkori pedofil igazgatót mentegető K. Endre.

A bicskei gyermekotthonban ismét szexuálisan zaklathattak egy gyermeket

A Gulyáságyú Média úgy tudja, hogy a kegyelembotrányról elhíresült intézményben egy hónappal ezelőtt egy 11 éves kislányt bántalmaztak. A gyermekotthon vezetése megerősítette, hogy a rendőrség szeméremsértés miatt nyomoz, a gyanúsítottat azonnal elbocsátották.

Ami a közéletbe berobbanó Magyar Pétert illeti, a válaszadók szerint pártjával tud ártani a Fidesznek és a kormánynak, és tízből hatan úgy gondolják, be is tudnak jutni a parlamentbe a 2026-os választásokon.

A válaszok alapján az emberek egyébként úgy gondolják, Magyarék inkább az ellenzéki pártoktól tudnak “elcsábítani” szavazókat. A Publicus Intézet rá is kérdezett, hogy azok, akik most biztosan a Tisza Pártra szavaznának vagy el tudják képzelni ezt, kire szavaztak volna tavaly év végén. Itt 35 százalék a DK-t jelölte meg, 11 százalék a Magyar Kétfarkú Kutya Pártot, 7 százalék a Momentumot, 5 százalék a Mi Hazánkat, 4-4 százalék a Fideszt és az MSZP-t.

A felmérésben kitértek az európai parlamenti választásokra is, amennyiben az adatfelvétel időpontjának megfelelő eredmény születne vasárnap, a biztos szavazók válaszai alapján 11 európai parlamenti mandátum jutna a Fidesz–KDNP-nek, 6-ot a Tisza Pártnak, 3-at a baloldali összefogás pártjainak és egyet a Mi Hazánknak.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.