Itthon hvg.hu 2024. június. 07. 07:38

Orbán világháborút vizionál, amit szerinte most a választáson, meg majd ősszel Trump győzelmével lehet csak megakadályozni

A vasárnapi választások előtti utolsó rádióinterjúját adta a miniszterelnök. Főként a Fidesz által a voksolások kampányszlogenévé tett háború vagy béke kérdéséről beszélt, és bírálta az EU-t, a NATO-t, a hazai baloldalt és Sorost. Szóba került a ferihegyi repülőtér visszavásárlása is.

Minden háború történetében volt olyan pont, amikor már nem lehet visszafordulni, szerintem nagyon közel vagyunk hozzá, és a hétvégén kapunk egy esélyt a választáson, aztán majd ősszel, ha Donald Trump viszatér, akkor csinálhatunk egy békekoalíciót, és azzal ezt megállíthatjuk – mondta Orbán Viktor pénteken reggel a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország című műsorában. A miniszterelnök a vasárnapi EP-s és önkormányzati választások előtt két nappal, szokásos rádióinterjújában első számú témaként beszélt a Fidesz által a voksolások kampányszlogenévé tett háború vagy béke kérdésköréről. Megemlítette, hogy az oroszok is konfrontatív bejelentést tettek, szerinte “egyre feszültebbé válik mindenhol a helyzet, ez az, amikor a háborúpártiak csináltak egy elszigetelt konfliktusból egy regionálisból egy nagyobbat, ilyenekből szokott világháború lenni”. Úgy vélte,

egyre gyorsabban haladunk bele a konfliktusba, a békepártiakat támadják, próbálják elhallgattatni ezeket az erőket, Fico miniszterelnököt meglőtték.

Orbán Viktor szerint “már olyan lépések történetek, amelyek egy háborús konfliktus legközvetlenebb előkészítését jelentik”, és arra is figyelmeztetett, hogy Oroszország hadiipara és nyersanyagforrásai, egy háború megvívásához szükséges hátországa neki a legnagyobb, így nem szabad rángatni az oroszlán bajszát, mert az utolsó pillanatban vagyunk.” A miniszterelnök ismét kitért rá, hogy a vasárnapi választás tétje a háború vagy béke szempontjából különösen fontos, és szerinte “még a baloldaliak nagy része is józan és nem akar háborút, ezt csak a dollárbaloldal vezetői akarják.” A szlovák miniszterelnök, az ellene elkövetett merénylet után lábadozó Robert Fico minapi interjújára utalva jelezte: Fico küzdött a háború ellen, azért vannak benne a golyók.

Orbán úgy vélte, “az amerikai és brüsszeli erőkivetítések ellen Magyarország felépített egy védőerőt”, szerinte még Merkel kancellár idejében kezdődött ez a migránsok befogadásának erőltetésével, és

ez ellen épült ez a rendszer, “aminek a szíve-közepe az, hogy van egy stabil kormányzati többség.”

A miniszterelnök szerint a mostani európai parlamenti választás tétje ennek a rendszernek a megerősítése, mert “az EU-ból, Brüsszelből jövő nyomás kezelését kitanultuk, a pénzügyi nyomás ellenére, de a NATO egy nehezebb ügy, ki kell maradni mindenképpen abból az akcióból, amit a NATO ukrajnai békemissziónak hív, és mi abba a kisujjunkat sem tehetjük bele, mert belesodródunk a háborúba, és elveszítjük, átadjuk a szuverenitásunk egy nagyon fontos részét”. Ekkor szerinte ki kell lépni minden olyan NATO-akcióból, ami ezt célozza, bár elismerte, hogy “ezt politikailag még le kell tárgyalni” a mostani és a leendő NATO-főtitkárral.

Én és a kormány tagjai esküt tettünk a magyar szuverenitás megvédésére, és emellett és a béke mellett ki kell tartani a végsőkig, a nemzetközi nyomás ellenére, ha a választáson megerősítenek minket, akkor hosszabb ideig tudunk kitartani, az ehhez szükséges politikai fegyvereink mögötti aranyfedezet a választók felhatalmazása

– mondta a miniszterelnök, aki szerint “így is rengeteget veszítettünk, hiszen az emberek akaratukon kívül finanszírozzák a háborút, mert háborús árak vannak.” Ráadásul – tette hozzá –”azért harcolok az EU-ban, hogy ne a magyarok pénzét küldjék Ukrajnába”, ráadásul szerinte a NATO is “követel 40 milliárd eurót” a háborúval összefüggésben, aminek az igénynek ő eddig ellenállt. Szerinte eközben a spekulánsok, élükön Soros Györggyel keresnek ezen.

Szóba került az interjúban az előző nap fontos híre, miszerint a kormány bejelentette, hogy hosszú egyeztetés és tárgyalás után az állam visszavásárolta a ferihegyi repülőteret üzemeltető Budapest Airport Zrt.-t: az ár 3,1 milliárd euró, vagyis 1209 milliárd forint volt, de ennek csak 80 százalékát állta az állam, ekkora tulajdonrésze lesz benne:

Itt a bejelentés: újra állami kézbe került Ferihegy

Több mint egyéves intenzív tárgyalássorozatot követően 2024. június 6-án aláírták a Budapest Airport Zrt. adásvételi szerződését – jelentette be az Nemzetgazdasági Minisztérium. Az is kiderült, hogy végül 3,1 milliárd eurót fizetett a kormány, ez mai árfolyamon 1209 milliárd forintnak felel meg.

A reptér visszavásárlásáról szólva Orbán azt mondta, “ennek van egy elvontabb stratégiai jelentősége is, mert háború van, jó, ha a reptér az irányításunk alatt van”. Szerinte azzal, hogy a reptér állami tulajdonba került, mindenki nyert, mert az emberek vagyona nő vele, szemben azzal, amit a szavai szerint “valaki kiszámolt, hogy mennyibe került fejenként a vásárlás”. Az a valaki amúgy a hvg.hu volt, és valóban kiszámoltunk, hogy fejenként 147 468 forintjába került a magyaroknak a ferihegyi biznisz:

Fejenként 147 468 forintjába került a magyaroknak a ferihegyi biznisz. Szavazzon, megérte?

Ez egészen pontosan a nettó minimálbér 83,1 százaléka. Nagy segítség ez a magyar családoknak.

A választás tétjéről amúgy Orbán Viktor a minap egy hídátadón is beszélt, itt forgatott videót a hvg.hu:

Orbán: A választást megnyerjük, a foci Eb-t majd meglátjuk – videó a kalocsai hídátadásról

Bár Orbán Viktor sajtósa méltatlankodva taszította odébb riporterünket, amikor a miniszterelnöktől szerettünk volna kérdezni, a Kalocsa és Paks közötti híd átadásakor azért meghallgathattuk a miniszterelnök több aranyköpését. Kormánypárti politikusokat pedig arról faggattuk, hogy hogyan jön össze a békepártiság azzal, hogy Szijjártó Péter az oroszokhoz utazik. Bábel Vilmos és Vörös László videója.

Hirdetés