Itthon hvg.hu 2024. június. 06. 10:14

A magyarok nagy része nem nézi jó szemmel, hogy a kormány szoros kapcsolatot ápol Oroszországgal

Egy friss közvélemény-kutatásból az is kiderül, hogy a Fidesz-szavazók szerint inkább Németországgal kellene jobban együttműködnünk.

Öt évvel ezelőtt még Lengyelország tekintetében érezték a magyarok leginkább azt, hogy közel áll az ország Magyarországhoz az európai országok közül, 2024-ben azonban már Szlovákiáról gondolják ugyanezt – többek között ez derült ki a Závecz Research kutatásából, melyet a 24.hu rendelt meg.

Annak ellenére, hogy az Orbán-kormány a külpolitikájával egyre inkább Oroszország felé húz, a magyar társadalom nem érzi úgy, hogy Oroszország Magyarországgal azonos érdekű ország lenne. Mindössze a megkérdezettek két százaléka ért ezzel egyet.

A kutatásban rákérdeztek arra is, hogy az érdekek és vélemények mentén mely országot érzik a magyarok a legtávolibbnak. A válaszok szerint Franciaország és Németország áll a magyaroktól a legtávolabb ilyen szempontból az európai államok közül.

„Konkrétabb kérdéseket is feltettünk a magyar külpolitikával kapcsolatban, az egyik arról szólt, hogy a válaszadók szerint a három megadott ország (az Egyesült Államok, Németország és Oroszország) közül melyikkel működik együtt a legszorosabban Magyarország. 2019-ben erre a kérdésre a válaszadók relatív többsége – 44 százaléka – Oroszországot mondta, és ez 2024-re annyit változott, hogy most már 55 százalék vélekedik így, bő két évvel az ukrajnai háború kitörése után” – olvasható a kutatásban.

Érdekes eredmény, hogy pártszimpátia alapján a Fidesz-szavazók relatív többségéről az derült ki, hogy szerintük Magyarország Németországgal működik együtt a legszorosabban (45 százalékuk véli így), míg Oroszország a második helyen szerepel (37 százalék). A többi párt szavazóinál Oroszország 47–71 százalék közötti arányban az első.

Ezenkívül az is kiderült, hogy a magyar lakosság szerint a fent említett országok közül a legkevésbé Oroszországgal kellene szorosabban kooperálnia Magyarországnak. A válaszadók 59 százaléka Németországot mondta, 17 százalék az Egyesült Államokat és mindössze 10 százalék Oroszországot.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.