Ami a köztelevíziós EP-választási vitából kimaradt címmel hirdetett rendkívüli sajtótájékoztatót Magyar Péter. Aligha véletlenül egy órával a Békemenet vége után komplett Magyar-infót tartott a politikus.
Egy órával a Békemenet (pontosabban Orbán Viktor miniszterelnök azt lezáró beszéde) utánra szervezett “rendkívüli sajtótájékoztatót Magyar Péter. A Tisza párt alelnökének, EP-listavezetőjének nem is ez volt az egyetlen megnyilvánulása a kormánypárti rendezvény napján: délben a Partizánon volt interjú vele. Ebben többek között arról is beszélt: nem tud, de nem is akar versenyre kelni a Fidesz-KDNP mozgósításával, amelyet Orbán Viktor beszédében minden korábbinál nagyobbnak ígért, kiemelve: több millió otthonba látogatnak el a jövő héten a június 9-i választás előtt.
A fővárosban tartott sajtótájékoztatóját is azzal kezdte: nem bejelentést szeretne tenni, csak beszélni különböző dolgokról, majd kritizálni kezdte a Békemenetet. Kiemelte: a Tisza Párt a valódi béke pártja, a Fidesz ezzel szemben a háború partján áll, mert katonákat küld Csádba és fegyvergyárakat épít fel Magyarországon. Azt is hazugságnak nevezte, hogy a Tisza párt szeretné a hadkötelezettség visszahozatalát, szerinte ezt a KDNP és Kövér László kezdeményezte.
Azzal kapcsolatban, hogy a Tisza párt szeretne a háborúpárti Európai Néppárthoz csatlakozni, azt jegyezte meg, hogy a KDNP most is tagja ennek a pártnak. Magyar szerint a Fidesz kampányával pedig a gyermekekre káros tartalmakat zúdít a magyarokra. A gyerekek a most futó hirdetések miatt félnek, hogy apjukat elviszik katonának, hogy mind meghalunk – mondta. “Biztonságot és nyugalmat szeretnénk a gyerekeinknek” – mondja, ezért petíciót indítanak a “félelemkeltő” kampány leállítása érdekében, és az NMHH-hoz, illetve a jövő nemzedék ombudsmanjához fordulnak miatta.
Azt is közölte, hogy feljelentést tesz a miniszterelnök ellen rágalmazás miatt, ezt hétfőn tervezi benyújtani.
Magyar ezek után az egészségügy állapotáról beszélt rengeteg statisztikát felidézve várható élettartamról, halálozásról, az orvosellátottságról, reflektálva Orbán Viktor kijelentésére reagálva arra, hogy a háború mennyi embert vitt el. “Az unióban Magyarországon halnak meg a legtöbben, ami szűréssel vagy egészséges életmóddal megelőzhető lett volna” – emelte ki. Ha elzárnánk azokat a közpénzcsapokat, ahol áramlanak ki a milliárdok, akkor több pénzt lehetne fordítania az egészségügyre – folytatta, hozzátéve: aki most a Fideszre szavaz, szerinte arra szavaz, hogy minden maradjon így, vagy még rosszabb legyen.
Témát váltva a szegénységgel folytatta, ismét sok statisztikával például arról, hány gyerek vagy nyugdíjas él a létminimum alatt. Innen az oktatás témájára tért át, azzal, hogy ha a Tisza párt kerül kormányra, egyből lesz például oktatási és egészségügyi miniszter, de megszűnik a propagandaminisztérium. Ha pedig lesz oktatási miniszter, lesz felelősség is, amelynek nevében azt kérik számon, hogy rendbe tudja-e tenni a helyzetet, például a szabad tankkönyvválasztás visszaállításával vagy a Klik megszüntetésével – mondta Magyar.
Felvezetőjében szóba került a családi pótlék megduplázása és a legalacsonyabb nyugdíjak emelése, az ápolók és a szociális szférában dolgozók, az egyszülős családok segítése is – szerinte ezekről a témákról a folyamatos uszítás miatt nem esik szó Magyarországon.
Tégláról téglára vesszük vissza az országot – zárta szavait.
Nagyon örülünk, hogy a Tisza pártnak sikerült elérnie, hogy legyen egy “Mónika show vagy Tónika show” szerű műsor, de természetesen ez nem volt igazi vita – így értékelte Magyar az első kérdésre a csütörtöki köztévés EP-listavezetői vitát. Ő maga először járt ott – emelte ki -, de szerinte az is meglepő, hogy egy kampányban nem adtak lehetőséget arra, hogy a legnagyobb ellenzéki párt vezetőjeként a köztévében megszólalhasson, miközben a műsorok felében őt rágalmazzák.
Arra a kérdésre, hogy le kell-e mondania Sulyok Tamásnak abban az ügyben, amelyet a DK dobott be a köztudatba, annyit mondott, ezt az ügyet nem ismeri, azt az ügyészségnek kell kivizsgálnia, a kampányban vannak ennél fontosabb kérdések. Hozzátette: jobban szeretné, ha az általa leadott beszélgetésben folytatódna a nyomozás, de erről nem kapott semmilyen információt.
Az ügyészség munkájával kapcsolatban hangsúlyozta: azon túl, hogy csatlakozni kellene az Európai Ügyészséghez, szükség lenne még egy új, független ügyészre is. Példaként hozta azt, hogy több fideszes politikus van, akinél nem kezdeményezték az őrizetbevételt, holott súlyos bűncselekmények elkövetése miatt folyik ellenük eljárás. Szerinte ez úgy lenne megoldható, hogy az ügyészek maguk közül választanának egy új legfőbb ügyészt, elkerülve, hogy a hatalom maga válasszon egy hozzá köthető személyt. Emellett egy vagyonosodási vizsgálatot is elrendelnének, amely minden távozó politikust (és családtagjait) akár öt-tíz évre visszamenőlegesen érintené. Ennek keretében tételesen le kellene írnia, mennyi vagyont szerzett, és ha ezzel nem tud elszámolni, a NAV határozatban szedne be vagyonosodási illetéket tőle.
Megint kiemelte: a kampány utolsó hetében maga is mozgósít, de nem a Fidesz eszközeivel. Az mindenesetre látszik, hogy egyre többen vannak a hívei, ami szerinte azzal magyarázható, hogy egyre kevésbé félnek az emberek – mondta, majd éles váltással a költségvetés helyzetéről kezdett beszélni, felszólítva Varga Mihály pénzügyminisztert, hogy árulja el, tervez-e a kormány megszorítást annak érdekében, hogy a költségvetés visszanyerje az egyensúlyát.
Arra a kérdésre, hogy milyen eredménnyel lenne elégedett a most indított petícióval kapcsolatban, annyit mondott, reméli, sok-sok ezer, talán százezer ember aláírja, és felismeri, hogy ezt nem teheti a kormány a gyerekekkel.
Mit tenne a közmédiával, ha felhatalmazást szerez? – szólt a következő kérdés, amire úgy válaszolt: erre több jó példa létezik, például az a korábbi magyar gyakorlat is, hogy a pártok delegálnak képviselőket felügyelőként. “Teljesen át fogjuk alakítani, de nem egyedül, hanem az összes parlamenti párttal és szakértőkkel együtt” – fogalmazott.
Ezt követően a sportról kérdezték, Magyar pedig arról beszélt, olimpiai bajnokok és túl drága sportkomplexumok helyett valóban mindennapi testmozgásra, az élsportokon belül egyenlőségre lenne szükség. A tao-támogatás ebben a formában elfogadhatatlan – tette hozzá, példaként hozva, mi mindenre is költötték a felcsúti sportakadémiába öntött irdatlan mennyiségű pénzt. A támogatási formát szerinte át kell alakítani és több sportágra kiterjeszteni.
A felsőoktatás átalakítását is kritizálja, szerinte az alapítványi fenntartást is vissza kell csinálni. Emlékeztet: ez nem szólt másról, mint hogy a Fidesz attól tartott 2021-ben, hogy elveszíti a választást, ezért a hatalmat igyekezett más területekre, például a felsőoktatásba kiterjeszteni, így jelenleg pártdelegáltak ülnek ezekben a kuratóriumokban. A tanárok fizetését is rendezni kell – tette hozzá, kiemelve: az uniós támogatással elindított fizetésemelés sem elég, hiszen azt az infláció elvitte. “De nem csak a pénzről van szó, hanem arról a kivagyiságról is, amellyel tárgyal vagy nem tárgyal a kormány a pedagógusokkal” – fogalmazott, kritizálva például a státusztörvényt és más adminisztrációs kötelezettségeket is, amelyekkel a tanárok életét nehezítik.
“Ha nem lesz gyáva, és nem bújik a mentelmi joga mögé, akkor találkozunk a bíróságon” – üzente a miniszterelnöknek Magyar arra a kérdésre, milyen módon tesz feljelentést a háborús plakátok, illetve amiatt, hogy Orbán azzal kampányol, hogy Magyarék vezetnék be a kötelező katonai szolgálatot. (Majd, mivel a kérdést az Index újságírója tette fel, üzent a portál főszerkesztőjének, hogy tőle nem kértek interjút, miközben “félszázalékos pártok” vezetőivel beszélgettek. “Az Index ne váljon Origóvá” – folytatta.)
Június 9-én nem csak azt kérjük, hogy szavazzanak valaki ellen, hanem lesz egy részletes program is, és társadalmi szerződést kötnek a magyar emberekkel. Számonkérhető program lesz – emelte ki Magyar, aki szerint sok szakértő ajánlotta már fel segítségét a Tisza pártnak.
Dobrev Klárának arra a felvetésére, hogy Magyar brüsszelezik, a politikus úgy nyilatkozott: ez nem igaz, a Tisza mindenesetre egy erős nemzetállamokon alapuló közösségben gondolkozik, és az EP-ben azon fog dolgozni, hogy az uniós pénzek visszakerüljenek az országba. Ha azon múlik, akkor ennek érdekében csatlakozni fogunk az Európai Ügyészséghez is, folytatta, hozzátéve, a DK-val szemben nem támogatják az Európai Egyesült Államokat és a teljes központosítást. Mindent az emberekhez legközelebb eső helyen kell megoldani – tette hozzá, kiemelve: ezt uniós és országos szinten is így gondolják.
A hvg.hu kérdésére Magyar megerősítette: folyamatban van a kapcsolatfelvétel az Európai Néppárttal, bár formális kérés erre még nem volt, de ez szerinte nem probléma, mivel ez egy gyors folyamat. És elismételte azt is, hogy amikor a Fidesz háborúpártisággal vádolja az EPP-t, akkor arról nem beszélnek, hogy sokáig maga a Fidesz is tagja volt. A KDNP-s Hölvényi György EPP-tagságáról annyit mondott, erről neki kell döntenie. “De túl sok vizet nem zavar” – tette hozzá.
A Magyarék által indított petícióval kapcsolatban úgy értékelt: ez egy politikai eszköz, más, mint a korábbi, például az Európai Ügyészséghez való csatlakozásról szóló petíció volt, hiszen ez utóbbinál a kormány falból nem akar csatlakozni. Ebben az esetben politikai nyomásgyakorlásról van szó, amelyben a szülők hangot adhatnak a felháborodásuknak.
Az Orbán Viktor elleni feljelentésénél úgy fogalmazott: nincsenek illúziói, de ettől még nem tekintenek el tőle.
“Direkt hagyta nyitva az ablakot, vagy véletlenül?” – magyar ezzel a bon mot-val Szijjártó Péter külügyminiszternek üzent méghozzá azzal kapcsolatban, hogy kiderült: orosz hackerek hatolhattak be a tárca informatikai rendszerébe, miközben a kormány jó viszonyt ápol a moszkvai vezetéssel.
Magyart a sajtótájékoztatón bármiről lehetett kérdezni, így a Népszava tudósítója a magyar vidék elsivatagosodásáról kérdezte a politikust. Szerinte ez komoly probléma, amivel a magyar kormány azért nem foglalkozik, mert a környezetvédelem csak akkor téma a számukra, ha abban bizniszt látnak. Kiemelte: a napelemnél is bizniszt látnak, miközben a lakossági napelempályázatnál az első pályázat nyerteseit a mai napig nem fizették ki. Majd a kormány agrár- és vidékfejlesztési politikáját kritizálta, és megerősítette: helyreállítani a környezetvédelmi minisztériumot és a szétvert környezetvédelmi hatóságokat is.