Az Országgyűléssel próbálná lemondatni az elnököt.
“A mai napon megfosztási eljárást kezdeményeztem Sulyok Tamás köztársasági elnök ellen” – jelentette be vasárnap Dobrev Klára a Facebookon. Mint mondta, arra kérte a Demokratikus Koalíció, az MSZP és Párbeszéd képviselőit, hogy a többi demokratikus ellenzéki párttal együtt indítsák el a folyamatot az Országgyűlésben.
A politikus felidézte, hogy az elmúlt napokban számos kezdeményezést tett Sulyok felelősségre vonására, de ez még nem elég. Célja ugyanis nem csak jogi, de erkölcsi és politikai természetű is. “Nem lehet Magyarország köztársasági elnöke olyan ember, aki bármikor az életében bűncselekmények sorát követte el” – ismételte el Dobrev az elmúlt héten sokszor hangoztatott mondatát.
A megfosztási eljárás a köztársasági elnök lemondatásának egyetlen módja, egyébként a tisztségét csak akkor veszti el, ha meghal, lemond, lejár a mandátuma, 90 napon túl nem tudja ellátni a hivatalát, összeférhetetlenség áll fenn a posztjával kapcsolatosan, vagy már nem állnak fenn a megválasztásához szükséges feltételek – ez utóbbi például az lehet, hogy elveszíti a magyar állampolgárságát. Az eljárás kezdeményezéséhez a képviselők ötödének aláírása szükséges, Dobrev bejelentése szerint már elkezdték ezeket összegyűjteni.
Ezt követően az Országgyűlés az összes képviselő kétharmadának szavazatával, titkos szavazással dönthet az eljárás elindításáról, ha megszavazzák, belép a történetbe az Alkotmánybíróság, amely a végső döntést hozza meg az ügyben. “Kíváncsian várjuk, hogyan szavaz majd a Fidesz” – jegyezte meg vasárnap Dobrev, bár reális esélye nincs annak, hogy a kormánypárt a parlamentben szavazná le saját köztársasági elnökét. Az eljárás részleteiről legutóbb a Novák Katalin körüli kegyelembotránykor írtunk, cikkünk itt olvasható:
Ahogyan arról korábban beszámoltunk, a DK EP-képviselője azzal állt a napokban a nyilvánosság elé, hogy kifejtette, szerinte Sulyok “a csongrádi földmaffia tagja volt”, ügyvédként ugyanis ellenjegyzett olyan szerződéseket, amelyekkel strómanokon keresztül osztrák tulajdonba kerülhetett volna mint száz hektár termőföld. Dobrev szerint, ha egy ügyvéd ilyen „zsebszerződést” szerkeszt, akkor bűncselekményt követ el, így a köztársasági elnök “köztörvényes bűnöző”. Bár az általa említett ügyletek a kétezres évek elejére nyúlnak vissza, állítása szerint már akkor is bűncselekménynek minősültek, az elévülésről pedig majd az ügyészség fog dönteni, így másnap be is nyújtotta az erről szóló dokumentumokat Polt Péter hivatalának.
A Sándor-palota azonnal tagadta a vádakat, állításuk szerint Sulyok ügyvédi tevékenysége során mindenben a hatályos jogszabályoknak és ügyvédi esküjének megfelelően járt el, és nincs takargatnivalója. Hozzátették azt is, jogi lépésekre készülnek Dobrevvel szemben, aki erre később azt mondta, “Sulyok Tamás perelje be, hajrá, áll elébe”.
Az ügy péntekre tovább bonyolódott, ekkor ugyanis a DK politikusa újabb dokumentumokat mutatott be, amelyek szerint Sulyok kézbesítési megbízottként járt el a “földmutyiban” részt vevő egyik cégnél, ebben az időszakban azonban már tagja volt az Alkotmánybíróságnak. Az alkotmánybírói tisztség azonban összeférhetetlen minden más ügyvédi tevékenységgel, ezért Dobrev bejelentette, hogy eljárást kezdeményez az Alkotmánybíróságnál, valamint különösen nagy kárt okozó csalás és hivatali visszaélés gyanúja miatt feljelentést tesz.