Hódmezővásárhelyre látogatott a miniszterelnök, a város polgármestere 10 pontos „békepárti” közgyűlési határozatot akart neki átadni, de végül csak Lázár János vette át.
„Miniszterelnök úr helyett Lázár miniszter úr vette át a vásárhelyiek háborúellenes, békepárti közgyűlési határozatát – ígérete szerint átadta neki” – írta Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely polgármestere, a 2022-es parlamenti választás ellenzéki miniszterelnök-jelöltje Facebook-oldalán. A videón az látható: Márki-Zay Orbán Viktor felé sétál, aki szemlesütve, szó nélkül elsétál a polgármester mellett, mindössze egy rövid köszönésre méltatva. Lázár János gyorsan odalépve próbálta menteni a helyzetet, aki megkérdezte, mi van a dossziéban, majd megköszönte, és megígérte: át fogja adni a miniszterelnöknek a jegyzéket.
A tízpontos határozatban a közgyűlés „kifejezi elkötelezettségét a béke mellett, és elutasít minden háborús cselekedet, és háborúra való felkészülést, háborúval való riogatást”.
A leginkább csak politikai akciónak minősíthető irat szerint a közgyűlés magyarázatot vár arra, hogy a kormány „miért engedélyezte halált okozó fegyverek Magyarországon történő átszállítását, miért szavazta meg valamennyi Európai Uniós szankciót, katonai segítség nyújtását, miért vett rész a fegyverszállításban, miért küldte ki a Magyar Hadsereg vezérkari főnökét az orosz-ukrán frontra, miért fogadta el Ukrajna 40 milliárd eurós uniós támogatását”, miközben mindezeket hazaárulásnak minősítette, és az ellenkezőjét szorgalmazta.
Elítélik „a magyar katonák halálos veszélybe küldését az afrikai Csádba, követeljük, hogy Orbán Gáspár és a Magyar Kormány ne veszélyeztesse a magyar fiatalok életét egy semmilyen nemzeti érdekkel nem magyarázható külföldi katonai szerepvállalással”.
Elutasítják a Fidesznek (Schmidt Mária) kötelező sorkatonai szolgálatra vonatkozó javaslatát különösen felháborítónak találjuk a magyar nők sorkatonai szolgálatának felvetését is.
Elutasítjuk Lázár János miniszter úr fegyvergyárak létesítésére, számának növelésére vonatkozó kijelentését.
Nem értenek egyet azzal, hogy a GDP egyre nagyobb hányadát fegyvervásárlásra fordítja a kormány, „tankok, repülőgépek mellett, kamikaze drónok beszerzésével” – fogalmaznak a határozatban.
A közgyűlés aggasztónak tartja a kormány háborús készülődését, amely katonai szakközépiskolák építésében, iskolai honvédelmi képzés fejlesztésében, felvételi plusz pontszámok önkéntes katonai szolgálathoz kötésében nyilvánul meg.
Indokolatlan háborús uszításnak tekintik a háborús veszélyhelyzet fenntartását, erre hivatkozva rendeleti kormányzás működtetését, „különlegesen károsnak érezzük a magyar emberek közveszéllyel történő fenyegetését, a politikai ellenfelek háborúpártisággal rágalmazását”.
Elítélik azt is, hogy a kormány az utolsó pillanatig akadályozta a NATO erősítését Svédország csatlakozásával.