A börtönt főleg a rabok építik, közülük többen torokkaparást és szemirritációt tapasztaltak.
Többen rosszullétre panaszkodtak hétfőn a csengeri börtön építésében részt vevők közül – közölte a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BvOP) hétfőn az MTI-vel.
Makula György ezredes, a kommunikációs főosztály vezetője elmondta: a csengeri börtön építésében hétfőn részt vevő 97 fogvatartottból 12-en, míg a munkáltatást biztosító 37 személyi állományú ember közül hárman torokkaparást és szemirritációt tapasztaltak.
Elmondta: a műveletirányítók a munkavégzést azonnal beszüntették, a szükséges munkavédelmi intézkedéseket megtették, ezzel egy időben értesítették az Országos Mentőszolgálatot és a katasztrófavédelem munkatársait.
A szakemberek jelenleg is vizsgálják a tünetek kialakulásának lehetséges okait.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Csengeren 1500 ember befogadására képes börtön épül, ahová havi nettó 400 ezer forintért várják a dolgozókat. Csaknem 700 munkavállalóra lesz szükség, a minimális feltétel a szakmunkásvégzettség.
Már korábban kiderült, hogy bár a kormány 2016-ban nagyszabású börtönépítési programot ígért, ebből azóta nem sok valósult meg, pedig a zsúfoltság egyre nő a börtönökben. Az elmúlt 33 évben nem ültek annyian a rácsok mögött Magyarországon, mint most. Az állami beruházási stop miatt a tervezett legalább nyolc börtönből várhatóan mindössze egy valósulhat csak meg, ez lesz a csengeri.
Az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottsága 2022 februárjában mentesítette a beruházást a közbeszerzés alól, így csak a büntetés-végrehajtás szerződései közül derült ki, hogy 2023-ban a NER egyik kedvenc építőcégével, a győri WHB-Építővel szerződtek 50,3 milliárdért a csengeri börtön építésére – írta áprilisban a K-Monitor.