A szocialisták szerint a polgármester pálfordulása akadályozta meg az összefogást.
Pikó András, Budapest VIII. kerületének polgármestere már kedd délután jelezte: „a Magyar Szocialista Párt 11 egyéni választókörzetben ráindul a mögöttem álló, széles ellenzéki koalíció képviselőjelöltjeire, ráadásul polgármesteri kihívót is kapok az alpolgármester személyében”. A helyzetet egyszerre komikusnak, elkeserítőnek és mély szomorúságra okot adónak írta le a közösségi oldalán.
Az MSZP szerda este adott ki közleményt az ügyben, amelyben azt írták, hogy a 2019-ben megvalósult összefogás „megismétlését a polgármester pálfordulása akadályozza meg”.
Öt éve az ellenzéki pártok és civilek által támogatott Pikót minimális különbséggel választották meg, az ellenzéki összefogás jelöltjei a 12 egyéni választókerületből tízet elvittek, ezek közül háromban nyert MSZP-s.
A párt most azt írta: az országos vezetésük következetesen azt képviselte, hogy azok a sikeres ellenzéki politikusok, akik 2019-ben már elnyerték a választók bizalmát, most is indulhassanak, és a helyi szervezet is a közös indulás mellett állt. Ezért már szeptemberben kezdeményezték, hogy kezdődjenek meg a tárgyalások az idei választásra, de Pikó ezt azzal hárította el, hogy ráér majd januárban megállapodni. Az év elején pedig „elfogadhatatlan ajánlatot tett az MSZP számára, olyan ajánlatot, amely megalázó és politikai szinten értelmezhetetlen. Csak egyetlen, általa választott jelölt indulását támogatta, más MSZP-s politikusokat pedig név szerint zárt ki ebből a lehetőségből”. Az egyetlen jelölt Camara-Bereczki Ferenc volt, aki végül függetlenként indul majd.
A közlemény szerint az MSZP az utolsó pillanatig kivárt, „mert bízott abban, hogy végül győz a józan ész, és Pikó András nem akarja kiszorítani a már bizonyított, sikeres, egyéni győztes politikusokat a testületből”. Azt írták, két lehetőségük maradt: az egyik, hogy nem indulnak el Józsefvárosban, hiszen egy képviselőjelölttel semmilyen beleszólásuk nem lenne az önkormányzat életébe, a másik, hogy elindulnak külön.
Hozzátették azt is: „az MSZP nem hagyja cserben a szavazóit Józsefvárosban sem, hiszen a párt olyanokat is képvisel a testületben, akiknek a hangját más pártok nem hallják meg. Egy politikai pártnak a választásokon el kell indulnia, különben tömegek maradnak képviselet nélkül”.
Mindez azért jelentős fejlemény, mert öt évvel ezelőtt több egyéni választókerületben csekély különbséggel nyertek az ellenzéki jelöltek.