A honvédelmi miniszter az Egri csillagokból idézett, és a latintudását is megcsillogtatta.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi minisztert érte a megtiszteltetés, hogy a harmadik alkalommal megrendezett CPAC Hungary konzervatív dzsembori záróbeszédét elmondja. Az Alapjogokért Központ rendezvényét Orbán Viktor miniszterelnök nyitotta meg csütörtökön, a két nap alatt pedig több kormánytag is színpadra lépett, így Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, és Szijjártó Péter külgazdasági külügyminiszter is.
A honvédelmi tárca vezetőjének szavait már azelőtt hallhatta a közönség, hogy a színpadra lépett volna, a műsorvezető Megafon-influenszer, Bohár Dániel ugyanis egy saját idézetével konferálta fel: „a békéhez erő kell, az erőhöz pedig modern, ütőképes hadsereg”.
Szalay-Bobrovniczky egy másik idézettel kezdett, Vegetius római hadászati írót citálta: „Si vis pacem, para bellum”, vagyis ha békét akarsz, készülj a háborúra – mondta, és hozzátette, hogy ez a gondolat a szegletköve mindannak, amiről az elmúlt két napban szó esett a CPAC színpadán.
Geert Wilders milliárdnyi afrikai migránssal riogatott a budapesti CPAC-en
A holland Szabadságpárt elnöke Orbán Viktort nagyon kedves barátjának nevezte.
Szalay-Bobrovniczky szerint baj van a lelkekkel a szabad világban, de a magyar kormány békét akar, a nálunk nagyobb hatalmak azonban rohannak bele a háborúba. Vegetius nyomán tehát a magyar kormány nem azért erősíti a hadsereget, mert háborút akar, hanem hogy megvédje az országot attól a háborútól, amelyet mások (a velük nem mellesleg egy szövetségesi rendszerben lévők – a szerk.) akarnak.
„Jövünk valahonnan és megyünk valahova, örökösök és örökhagyók vagyunk, az életünk csak akkor lehet boldog és teljes, ha másokkal is meg tudjuk osztani” – sorolta a honvédelmi miniszter az értékeket, amelyek miatt védeni kell a hazát, és hozzátette: a jó katonát nem a gyűlölet vezeti, hanem a tudat, hogy kiket szolgál, és kiket kell megvédenie.
A CPAC-en gyakorlatilag nem hangozhatott el úgy beszéd, hogy a videóüzenetet küldő Donald Trumpot ne méltassa a felszólaló, Szalay-Bobrovniczky is megtette ezt. Úgy gondolja, az exelnökre nagy szükség van, ugyanis „mindent megtett, és reményeink szerint lehetősége is lesz arra, hogy ismét megtegyen annak érdekében, hogy ne legyen háború”.
Míg tavalyi beszédében az LMBTQ-közösségnek ment neki a politikus, idén a woke került elő mint főellenség. Ez szerinte „a XXI. századi körülményekre optimalizált kommunizmus, ami támad minden identitást és emberi kapcsolatot, és tagadja istent, a hazát, a nemzetet, a családot, a teremtett nemi kettősséget, az államot, a hadsereget és minden intézményt”. Ha pedig hatalomra jut, akkor nemcsak tagad, de tilt is.
„Síkos lejtőn csúszunk a harmadik világháború felé, egyes elemzők szerint már benne is vagyunk” – mondta a miniszter, aki a szabad világ legbefolyásosabb kormányait okolja emiatt. Úgy látja, a nagyhatalmak nem akarták megakadályozni az ukrajnai háborút, és „terrorszervezetek finanszírozásával felidézték az újabb közel-keleti háborút is”. Szerinte a woke-vezérelt Európa és Egyesült Államok nem áll a helyzet magaslatán, ezért azt tanácsolta nekik, vegyenek elő a XX. századról szóló történelemkönyveket, és tanuljanak azokból. Ezen országok kormányai ugyanis „figyelmen kívül hagyják a történelmet mint tudományt és mint személyes tapasztalatot, és nem értik, hogy senki nem lehet elég távol az atomháborútól”.
Trump a CPAC-en: Alig várom, hogy újra együtt dolgozhassak Orbánnal
Rövid üzenetet küldött a konzervatív dzsemborira az Egyesült Államok korábbi elnöke.
Szalay-Bobrovniczky visszanyúlt az általa legnagyobb honvédő háborúnak nevezett eseményhez, a törökök elleni harchoz, és idézett az Egri csillagokból. „A falak ereje nem a kőben vagyon, hanem a védők lelkében” – mondta, majd hozzátette, ebben kell hinnünk, ha meg akarunk maradni magyarnak.
Mivel zajlik a választási kampány, a miniszter baloldalazott is egyet. Szerinte az ellenzék tehet arról, hogy újra kell építeni a hadsereget és a honvédelmi ideológiát. Ezt a hadtörténelemből fakadó hagyományok átemelésével, a jelen vívmányaira támaszkodva tenné meg, a honvédség korszakváltásában pedig segítségére lesz a nemrég kinevezett katonai identitásért felelős miniszteri biztos – mondta.
„Meg kell nyernünk a békét!” – futtatta ki beszédét, és azzal zárta szónoklatát, hogy elmondta, „a háborúpárti erőket csak az emberek tudják megállítani, erről szól az itthoni júniusi választás is”.
A CPAC (Conservative Political Action Conference) az 1970-es évek óta az amerikai jobboldal éves nagygyűlése, az első európai fórumot 2022-ben szervezték meg Magyarországon. Az idei minden bizonnyal nem az utolsó alkalom volt, ahogy az Bohár Dániel lezárásából is kiderült: „Már csak annyit tudok mondani, hogy jövőre találkozunk újra Budapesten. Hajrá patrióták, viszontlátásra!”
Ezután már csak egy szelfi volt hátra, és véget ért a 2024-es CPAC Hungary.