A Törvényalkotási Bizottság azért kicsit csavart a dolgon, mert állítólag sokan csaltak a felmentési lehetőséggel.
A törvényjavaslat, amelyről a jövő héten szavaz a teljes parlament, eltörli a felmentést adó kivételek közül a műveltségterületi oktatást (pl. néptánc), az iskolai sportkörben való sportolást és a sportszervezet által kiállított igazolás alapján végzett sportot, és „legfeljebb heti két óra váltható ki igazolt sportolói jogviszonyban álló versenyző tanuló kérelme alapján edzéslátogatás igazolásával”.
Az Országgyűlés Törvényalkotási Bizottsága (TAB) ezt tovább szigorította: versenyengedélyt követel meg, és nem elég, ami az eredeti kormányjavaslatban szerepelt, hogy akkor lehet felmentést kérni, ha „a sporttevékenység időpontja a testnevelésórával azonos időpontra esik”, hanem csak ha „a testnevelésórát közismereti tanóra nem előzi meg vagy nem követi”.
Az indoklás szerint „a mindennapos testnevelés kiváltására szolgáló sportszervezeti igazolások nem mindig fedték le tényszerűen azt, hogy a tanuló hetente kétszer részt venne a sportegyesületi edzéseken, azaz a nem versenyszerűen sportoló tanulók esetében a sportköri vagy sportszervezeti sportolás nem minden esetben valósult meg”. A mostani tanévben 42 011 tanuló (azaz minden tizedik gyerek) váltotta ki a mindennapos testnevelést sportszervezeti igazolással úgy, hogy nem versenyszerűen sportolnak. Ezért vezetik be a szigorítást. Vigasztalásul hozzáteszik, hogy „a Nemzeti alaptantervről szóló kormányrendelet természetesen további olyan tevékenységeket is nevesít majd (pl. néptánc, úszás, korcsolya), amelyek testnevelésóraként elfogadhatók”.
A DK az egész pont törlését javasolta. Indoklása szerint „a kisebb sportegyesületeket és iskolai sportköröket a megszűnés veszélye fenyegeti, mivel kevesebben fogják igénybe venni a délutáni sportfoglalkozásokat”.
Vagyis a kormány javaslata ellentétes a gyerekek érdekeivel, arra viszont alkalmas, hogy az állam spóroljon a gyerekek kárára. Arató Gergely DK-képviselő hozzátette: bürokratikus rendőri szemléletet tükröz, hogy a kormány akarja megszabni, hogyan mozogjon a gyerek. Felkai László BM-államtitkár ezzel szemben azt hangsúlyozta, hogy a gyerekek egészsége érdekében kell kevés kivételt engedve ragaszkodni a testnevelésórára járáshoz. Az ellenzéki javaslatot a bizottság többsége (18:16 arányban) elutasította.