Gulyás szerint az ügyészség hibázott, a Központi Nyomozó Főügyészség viszont tagadja ezt.
„A kormányinfón említett eset alkalmas annak bemutatására, hogy hogyan történik az adatok törvényes kezelése, mikor és milyen módon törölhetők adatok, összhangban a nyomozás érdekeivel és a személyhez fűződő jogok tiszteletben tartásával” – közölte pénteken a Központi Nyomozó Főügyészség, miután csütörtökön a kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter röviden beszélt a Schadl–Völner korrupciós botrány kiszivárgott nyomozati anyagairól.
Gulyás a kormányinfón rossz gyakorlatnak nevezte az ügyészség részéről, hogy beletették a nyomozati anyagba azt a beszélgetést, amely Schadl György és az Országos Bírósági Hivatal elnöke, Senyei György Barna között zajlott. Ezt a beszélgetést a kiszivárgott nyomozati iratok alapján a Telex hozta nyilvánosságra. A beszélgetés Senyei és Schadl között így hangzott:
- Senyei: Most egy Telex-cikknek miért kell a Kúria elnökének odabaszni?
- Schadl: Egyébként már eleve. Fölemeled a magad szintjére ezeket a dolgokat!
- Senyei: Erről van szó. Két-három levelet kell írni, mert valamikor kell írni, de ez nem volt szerencsés. És mi a faszom az, hogy követelem? Az újságtól követelem, hogy ne írjon híreket?
- […]
- Schadl: Szaros Telex-cikkre ne bassza már meg – már bocsánat – a jó ég, hogy a Kúria elnöke reagáljon!
Ez egy 2021-es beszélgetés volt kettejük között, azt követően, hogy a lap megírta: bírává nevezte ki az akkori köztársasági elnök, Áder János Hajas Barnabás jogászt. Hajas pedig a Kúrián kapott Varga Zs. Andrástól fontos pozíciót. Varga Zs. pedig felháborodott a cikken, közleményben ment neki a Telexnek, Schadl és Senyei a Kúria elnökének reakcióján humorizáltak. Beszélgetésük bekerült a nyomozati anyagba, Gulyás ezen akadt fenn.
A miniszter szerint ugyanis csak olyan dolgokat lehet beletenni a nyomozati anyagba, ami alátámasztja a vádakat, az ügyészség pedig hibát követett el akkor, amikor olyan anyagokat is csatolt a nyomozatiba, amelyek nemhogy nem támasztották alá, de nem is kötődtek a Schadlt érintő vádpontokhoz.
Az ügyészség erre reagálva azt írta, hogy a nyomozati iratokba valóban bekerült a beszélgetés, az iratok a nyomozási bíró elé kerültek azért, hogy „dönteni tudjon a megalapozott gyanú és a letartóztatás feltételeinek meglétéről”. A nyomozás későbbi szakaszában viszont az ügyészség szerint egyértelművé vált, hogy „ezek a lehallgatási anyagok bűncselekmények alapjául nem szolgálnak, bizonyítékot nem képeznek. Ezért nem szerepelnek ezen anyagok a vádemeléskor a bíróságnak – illetve másolatban a terheltnek és a védőjének – átadott nyomozati iratokban.
Az ügyészség közleményében külön kiemelte, hogy a nyomozati anyagot a vádlott és védője is megismerte. Szerintük „személyiségi jogsértést az követett el, aki az így hozzá került adatokat a nyilvánosság elé tárta”. Hozzátették: „az ügyészség törvényesen – a büntetőeljárás és az adatvédelem szabályait betartva – járt el a lehallgatási anyagok kezelése során”.
Közvetítésünket a kormányinfóról itt tudja elolvasni.
A Schadl–Völner-ügy akkor került újra a köztudatba, amikor Magyar Péter nyilvánosságra hozott egy hangfelvételt. Ezen Magyar szerint az hangzik el Varga Judit volt igazságügyi minisztertől, hogy Rogán Antalék kihúzatták magukat a nyomozati iratokból. Az ügyben az ügyészség is megszólalt, beszámolónkat arról itt tudja elolvasni.
(Címlapképünk archív, illusztráció.)