Magyar Péternek hamarosan meg kell neveznie, melyik pártba száll be, mert kezdődik a hivatalos kampány és ki fog futni az időből.
Nem, fel sem merült – mondta lapunknak Márki-Zay Péter, miután arról kérdeztük, kereste-e pártját, a Mindenki Magyarországa Néppártot Magyar Péter azzal a szándékkal, hogy beszállna hozzájuk, hogy el tudjon indulni az európai parlamenti választásokon.
Varga Judit ex-igazságügyi miniszter exférje március 15-i tüntetésén jelentette be, hogy elindulna a júniusi európai parlamenti választásokon. Aznap lapunknak csak röviden nyilatkozott, amikor indulásáról kérdeztük. Magyar annyit mondott,
„csapataink harcban állnak”, hogy el tudjanak indulni.
A sietség nem volt véletlen: Magyar március 15-én már háromnapos késésben volt, hiszen Sulyok Tamás köztársasági elnök március 12-én hivatalosan is kiírta a június 9-i önkormányzati és EP-választásokat, ezeken pedig csak olyan jelölőszervezet indulhat, amelyet addig hivatalosan be is jegyeztek. Magyarnak pedig akkor még nem volt, és most sem tudunk arról, hogy lenne pártja, vagyis egy opciója maradt, ezt pedig ő is nyíltan kommunikálja: be kell társulnia egy már meglévő, március 12-e előtt bejegyzett formációba.
Magyar Péternek március 15-én, valamint az azóta eltelt időszakban rengeteg nyilatkozata volt azzal kapcsolatban, hogyan képzeli el az ország jövőjét. Ez nagyjából felvázolja azt is, hogy mely pártok lehetnek, lehettek célpontjai. Elsősorban jobboldali, liberális-konzervatív politikát, értékvilágot képviselő kispártok tűnnének ideálisnak, azonban Magyar a Blikknek adott interjúja alapján támasztott egy másik feltételt is feléjük: ne legyen megkérdőjelezhető a múltjuk.
Ez alapján sok párt kihullik, Márki-Zay Péterék például rögtön azon, hogy vezetőjük a régi ellenzéki pártok miniszterelnök-jelöltje volt a 2022-es országgyűlési választásokon, az általa vezetett formáció pedig két éve gyakorlatilag földbe állt, bebiztosítva a fideszes kétharmadot. Magyar a Blikknek azt mondta, kamupártok, valamint a „közéletben problémás szereplők” is keresték, de stábjával komoly munkát fektetnek abba, hogy kiszűrjék ezeket az „aknákat”. Céljuk egyértelműnek tűnik: olyan formációt keresnek, amelybe sem a Fidesz, sem az ellenzék nem tud belekötni korábbi kínos ügyei miatt, sőt, azt is szeretnék elkerülni, hogy akármelyik oldalról érkezzen olyan bomlasztó, vagy tégla közéjük, aki akadályozhatná munkájukat.
Magyarnak nincs könnyű dolga, ugyanis azok a kispártok, amelyek első körben felmerülnének, nem kérnek belőle. Bár elvileg Vona Gáborral fog valamikor vitázni, információink szerint a Jobbik volt vezetője saját pártjában, a Második Reformkorban nem látná szívesen Magyart, nem is volt arról szó kettejük között, hogy Magyar és eddig még szintén homályban lévő csapata hozzájuk csatlakozna.
Értesülésünk szerint Magyar környezetéből megkörnyékezték Bencsik János volt jobbikos politikus pártját is, azonban azt már a Polgári Válasz környezetéből cáfolták, hogy ez megtörtént volna. Volt azonban olyan forrásunk is, aki kifejezetten arról beszélt, kétli, hogy Magyarék ha valóban mozdultak is Bencsik János felé, komolyan gondolták volna. Bencsikre ugyanis rávetül a Fidesz árnyéka, már csak azért is, mert a külügy Torontóba őt küldte volna főkonzulnak. „Az a vonal a Fidesz felé ment el” – magyarázta forrásunk.
Szerkesztőségünkhöz több olyan információ is eljutott, miszerint Volner János Huxit pártja is ideális célpont lenne Magyaréknak. Volner erre egyelőre nem reagált lapunknak, azonban ha Bencsiknél felmerült, hogy túl közel kerülhetett a Fideszhez, a szintén egykori jobbikos Volner Jánosra ez fokozottan igaz, hiszen az ő javaslatára szabta át a kormánypárti kétharmad a 2022-es országgyűlési választások előtt a választási rendszert, sőt, a külügy őt küldte volna Szingapúrba külgazdasági attasénak, végül azonban ahogy Bencsiknek, úgy neki sem jött össze az álommeló.
Volner pártja már csupán a neve miatt sem tűnik valószínű választásnak Magyar Péter szempontjából, mert Huxit Pártnak hívják. Magyar pedig egyértelműen arról beszél február 11-i Partizános interjúja óta, hogy Magyarországot európai országként képzeli el. Egy pártot ugyan át lehet nevezni azután is, hogy a Nemzeti Választási Iroda nyilvántartásba vette, mégis volt olyan ellenzéki forrásunk, aki azt mondta, „tudnak vele packázni”, például úgy, hogy nem engedik át, vagy bürokratikus úton megnehezítik az átnevezést. Magyart ráadásul, ha nem is hiteltelenítené teljesen, mindenképpen nehéz helyzetbe hozná, ha a Huxit Párt listavezetőjeként akarná magát megméretni az európai parlamenti választásokon.
Az egyelőre nem tűnik valószínűnek, hogy Magyar Péter két másik volt jobbikos politikus, Jakab Péter, vagy Varga-Damm Andrea pártjában találja meg későbbi politikai családját. Jakab március 18-án, három nappal a tízezreket megmozgató tüntetés után piszkált oda a Facebookon Magyarnak, amikor azt írta, „százmilliós nagyszínpadra nincs pénzünk, de az aktivistáinkat felszereljük, hisz nagy feladatok várnak ránk! A választás nem az Andrássyn dől el, hanem az ajtók előtt.”
Varga-Damm pedig még erősebben piszkálja Magyart a Facebookon. Március 27-én azt írta, „János! Elő kellene jönni a színfalak mögül, mert Péter elveszett a részletekben! :D”, ami elég erős utalásnak tűnik arra, hogy Varga-Damm Lázár Jánost sejti Magyar Péter mögött. Hétfőn már arról posztolt, hogy „Tóni! Gyere ki te is! Mondd, hogy a propagandád a bomlasztást szolgálta! Mutatsz egy felvételt, s téged is imádni fognak”.
Megkerestük Pálinkás Józsefet, az MTA egykori elnökét, volt fideszes oktatási minisztert, aki az Új Világ Néppárt színeiben szeretett volna az ellenzék 2022-es miniszterelnök-jelöltje lenni, azonban végül az előválasztáson sem tudott elindulni, nem gyűlt össze elég támogató aláírása. Pálinkás kérdésünkre kiemelte: az Új Világ Néppártot 2022-ben megszüntette, Magyar Pétertől felé pedig egyáltalán nem érkezett megkeresés. Hasonlóan nemleges választ adott kérdésünkre az egykori tanártüntető, Pukli István is, aki a Polgári Világ Néppárt alapításában vett részt: őt sem keresték Magyar Péter környezetéből.
Így maradnak az igazán apró alvópártok, azok, amelyek korábban sem érdemi politikai munkával, sem egy-egy nevesebb szereplővel nem tűntek ki. Belőlük akad bőven, hiszen a Nemzeti Választási Iroda honlapján elérhető lista szerint már az európai parlamenti választásra nyilvántartásba vettek olyan pártokat is, mint például
- a Magyar Liberális Párt – Liberálisok,
- a Munkáspárt,
- a Nemzetegyesítő Mozgalom (NEEM),
- az Összefogás a Civilekért Párt,
- a Szocdemek,
- a Szabad Ország Mozgalom,
- a Tea Párt Közösség,
- vagy az Új Magyar Birodalmi Mozgalom,
- de ott a Közösen Építő Polgárok Pártja is.
Magyar Péter a Blikknek adott, szerdán megjelent interjújában azt mondta, törekedni fognak arra, hogy a lelkes és hiteles civileket befogadják, sőt, adott esetben képviselő-, vagy polgármesterjelöltté is tegyék őket. Azt is állította, hogy „sok független jelenlegi képviselő és polgármester is keresi a kapcsolatot” szervezetükkel. „Nem akarunk elfogadó pecsétet ütni egyetlen jelöltre sem, de azzal együtt tudunk működni, aki hozzánk hasonlóan képzeli el az ország és a helyi közösség jövőjét” – jelentette ki.
Az az értesülés, hogy Magyarék és több független jelölt és polgármester között is volt kapcsolatfelvétel lapunkhoz is eljutott, így több jelenleg is hivatalban lévő polgármestert, valamint jelöltet is megkerestünk ezzel kapcsolatban. Többen azt mondták, Magyar nem kereste őket, volt, aki ezt egyenesen furcsállta is, egy hivatalban lévő polgármester viszont megerősítette, hogy kapott megkeresést még március 15-e előtt, akkor azonban nem kért Magyar Péterékből.
Magyar Péter annak ellenére optimista, hogy nagyon nincs könnyű helyzetben: április huszadikán hivatalosan is elkezdődik a kampány, május elején pedig már le kell adni az aláírásokat ahhoz, hogy listát tudjon állítani az európai parlamenti választásokra. Ezek alapján az várható, hogy szombati tüntetésén be fogja jelenteni, hogy melyik párttal lép szövetségre. Ő a tárgyalási folyamatról korábban azt mondta, van már olyan párt, amellyel közel vannak a megegyezéshez.