Az MSZP-s Harangozó Tamás kezdeményezésére a parlament Honvédelmi és Rendészeti Bizottsága kikérdezi az illetékeseket.
Ritka 2010 óta, hogy átment egy ellenzéki kezdeményezés a parlamenten, de most megtörtént: a Szabad Európa beszámolója szerint a parlament Honvédelmi és Rendészeti Bizottsága a múlt csütörtökön Harangozó Tamás szocialista képviselő javaslatára elfogadta, hogy meghívja és meghallgassa a honvédelmi és a belügyi tárca illetékeseit a csádi katonai misszióval, valamint azzal kapcsolatban, hogy a jövőben kínai rendőrök is járőrözhetnek Magyarországon.
Az Országgyűlés ősszel fogadott el határozatot arról, hogy kétszáz fős magyar katonai kontingenst küldjenek Csádba. Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter három céllal indokolta a katonai szerepvállalást: a migráció megfékezésével, a terrorizmus elleni küzdelemmel, valamint azzal, hogy biztonságos hátteret tudjanak adni a Hungary Helps program keretében tervezett csádi gazdasági beruházásoknak.
Ahogy a Direkt36 kiderítette, a csádi misszió előkészítésében a miniszterelnök fia, Orbán Gáspár személyesen is részt vesz, sőt a helyszínen is járt – igaz, a kamerák elől igyekezett elbújni. A kezdeményezés hátteréről és lehetséges veszélyeiről ebben a cikkünkben írtunk:
Veszélyes vállalkozás is lehet a magyar katonák csádi missziója
A Csádba tartó magyar misszió katonai és humanitárius segítséget vinne a Száhel-övezet egyik utolsó stabil államának, ami rá is fér a konfliktusoktól szikrázó közép-afrikai országra. Orbán Brüsszelben is jó pontot szerezhet az akcióval.
Arról, hogy magyar és kínai rendőrök közösen járőrözhetnek majd Magyarországon, februárban állapodott meg a Belügyminisztérium és a kínai közbiztonsági minisztérium. A hivatalos közlés szerint az együttműködés célja a kínai és a magyar turisták által leginkább látogatott helyszínek biztonságának a javítása. A BM azt is bejelentette, hogy a kínai rendőrök nem intézkedhetnek majd, és önállóan sem járőrözhetnek. Az ügyben az Európai Parlament vizsgálódni kezdett.
„Akár kínai származású magyarokat is célba vehetnek a titkos kínai rendőrőrsök emberei”
A Szabad Európa azt is írta, hogy a múlt heti ülésen a bizottság még egy kormányzati előterjesztést is visszadobott. A BM ugyanis az előző este küldött ki egy törvénymódosító javaslatot, amely lehetővé tette volna, hogy a miniszter saját hatáskörben kötelező továbbképzést írjon elő a pedagógusoknak. Ráadásul úgy, hogy ha az érintettek nem vesznek részt rajta, akkor szankciókkal lennének sújthatók.
Ennek nyomán Harangozó Tamás arra a kormánypárti gyakorlatra hívta fel a figyelmet, hogy fontos, széles kört érintő törvénymódosításokat úgy kapnak meg, hogy nem marad idejük érdemben áttanulmányozni őket. Ezzel – a lap megjegyzése szerint a Fidesztől szokatlan módon – Kósa Lajos, a bizottság elnöke egyetértett, és burkoltan felelősségre vonta Dargay Esztert, a tárca szabályozási és koordinációs helyettes államtitkárát, majd levetette a napirendről a javaslat megtárgyalását.