Tornanádaska polgármesterének nem most gyűlt meg először a baja a törvénnyel. A bíróság szerint tartani kell a bűnismétléstől és a tanúk befolyásolásától, ezért tartóztatták le.
Őrizetbe vették Beri Tamást, Tornanádaska polgármesterét – erősítette meg a Blikk érdeklődésére a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-Főkapitányság.
Közleményük hosszan sorolta a Berit illető gyanúsításokat, tetteit a nagyrészt hátrányos helyzetű, romák lakta borsodi falu lakosai kárára követte el. A rendőrség szerint 2023 decemberében egy telefonbeszélgetés során
arra kért két önkormányzati képviselőt, ha az ő személyével kapcsolatban valaki rossz szót szól, vagy szidja, azt próbálja „lefenyíteni”,
illetve hátrányba hozni. Az egyik képviselőnek ezért 50 ezer forintot is ajánlott – ez a Miskolci Járásbíróság közleményében is benne van.
Egy másik ügyben a szociális tűzifát próbálta megforgatni a polgármester: egy helyi lakosnak csak akkor adott volna a fából, ha abból köbméterenként 15 ezer forintért – tehát jóval a piaci ár alatt – továbbértékesít a polgármester egyik hozzátartozójának.
Mindezen felül Beri Tamás tavaly két családtagjának is az önkormányzat pénzéből, közel 50 ezer forintból finanszírozott SIM-kártyát adott használatba.
Egy családtagját pedig tényleges munkavégzés nélkül foglalkoztatta az önkormányzatnál, csak a fizetést vette fel.
„A gyanúsított több helyi lakos és további, ezidáig be nem azonosított személy részére jogszabályi engedély nélkül pénzügyi szolgáltatási tevékenységet végzett oly módon, hogy üzletszerűen hitelt és pénzkölcsönt nyújtott nekik” – folytatódott a közlemény, tehát uzsorázás is történhetett a hatóság szerint. A polgármester a bűnismétlésre és a tanúk befolyásolására is hajlamos lehet, ezért a bíróság letartóztatta.
Beri Tamásnak nem ez az első botránya. 2011-ben Dubicsány panziójában ünnepelt egy nagyobb társaság egy születésnapot, ami tettlegességgel zárult. Az ügy gyanúsítottja a szemtanúk szerint Tornanádaska független polgármestere volt.
Még abban az évben októberben letartóztatták, a bizonyítékok szerint a faluban 100 százalékos haszonnal forgalmazott saját „szociális boltjában” különféle árucikkeket. A hitelre vásárló rászorultak úgy törlesztettek, hogy a polgármester a hivatalon keresztül folyósított juttatásaikból levonta a tartozásokat. A boltocskázó polgármester átlagosan 100 százalékos kamatot számolt a hitelekért. A nyomozás adatai szerint a polgármester
testvérét és unokatestvérét a közmunkaprogram keretében gyakorlatilag arra alkalmazta az önkormányzatnál, hogy segélyfizetéskor „biztosítsák a nyugodt körülményeket” a bolti tartozások beszedésére.