Itthon hvg.hu 2024. március. 25. 18:13

Pressman beszédében a Rubik-kockától indult, majd beszólt a kormánynak

Az amerikai nagykövet szerint az Egyesült Államok és Magyarország között felmerülő nehézségek könnyebben megoldhatók lennének, mint a Rubik-kocka kirakása, „ha megvan a politikai akarat”.

„Tudták, hogy több mint 43 kvintillió lehetséges kombináció létezik egy háromszor hármas Rubik-kockán?” – kérdezte David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete, aki az amerikai nagykövetségen tartott fogadást és Rubik-kocka-kirakó versenyt, ahová meghívta többek között Rubik Ernőt, illetve Mérő Lászlót is.

Pressman beszédet tartott, amelyben a Rubik-kocka kirakásának sokszínűségével akarta érzékeltetni, hogy az Egyesült Államok és Magyarország között felmerülő nehézségek mennyivel könnyebben megoldhatók lennének, „ha megvan a politikai akarat”.

Ahogy a múlt heti beszédemben világossá tettem, az Egyesült Államok már meghozta azt a döntést, hogy felismerhetőbb kapcsolatot akar Magyarország kormányával. De egy kapcsolat jobbá tétele nem olyan választás, amelyet egy kormány egyedül meghozhatna

– folytatta Pressman, aki szerint „a rejtvények megoldására tett erőfeszítéseink sokat elárulnak arról, hogy kik vagyunk – mint diákok, tanárok, kormányok”.

A már fentebb is említett Pressman-féle beszédben többek között az hangzott el, hogy

  • Magyarországot nem érdekli a konstruktív párbeszéd, és egyre inkább elszigetelődik a NATO közösségétől;
  • illetve hogy Magyarország háborúval kapcsolatos hozzáállása „távol áll a Transzatlanti Szövetségtől, amely szövetség szilárdan állt a szovjet birodalommal szemben, és sértetlenül, megerősödve emelkedett ki a küzdelemből, mialatt a Szovjetunió összeomlott”.

Erre reagálva Menczer Tamás külügyi kapcsolatokért felelős államtitkár úgy vélekedett, hogy Pressman nem úgy beszélt, mint egy nagykövet, hanem mint egy „baloldali aktivista”.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.