Itthon hvg.hu 2024. március. 10. 21:22

Orbán Viktor: Donald Trump egy legenda

A legtöbbet és leglelkesebben Donald Trump volt amerikai elnökről beszélt Orbán Viktor az M1-nek adott “exkluzív” interjújában, amiben szó esett a háború- és békepártiságról, az újrafegyverkezésről és az új köztársasági elnökről is.

Stabil, kiszámítható és ismert – Orbán Viktor kormányfő szerint ez szólt Sulyok Tamás köztársasági elnöksége mellett. Orbán az M1-nek adott “exkluzív” interjút, vasárnap délben, még az új államfő beiktatása előtt. Az interjút este közvetítette a televízió. 

Orbán szerint Sulyok az, aki “a nyugalmát át tudja adni mindannyiunknak”, mivel elődje, Novák Katalin a kegyelmi ügy miatt távozott, ami “felkavarta az emberek érzelmeit”, és most “nyugalomra és kiszámíthatóságra van szükség”.

Orbánnal a kérdező külön elmagyaráztatta, hogyan zajlik a köztársaságielnök-választás. A miniszterelnök pedig erre arról beszélt, hogy ő “csak” jelölte, és mások neve is felmerült. Végső soron pedig a jobboldali többségű parlamentben, a képviselők révén a nép áttételesen választotta meg Sulyokot.

Szerinte a jelölés a baloldal számára is fennállt, de ők ezzel nem éltek.

Sulyokról elmondta még, hogy “mélyen hívő katolikus ember”, aki “a sarkától a füléig elkötelezett hívő lélekként fogja szolgálni a hazát”. Részletek említése nélkül megkérdezték tőle, mit szól az új államfőt ért “támadásokhoz”, amire csak annyit mondott: “Ez Magyarország ez ilyen.”

Az elnök apja és a népbíróság: Sulyok Tamás rosszul tudja, vagy hazudik

Székesfehérváron dr. Sulyok László néven egy ügyvéd volt 1945 előtt, s egy ilyen nevű ügyvéd ellen indult nyomozás a német megszállást dicsőítő, a magyar nemzetiszocialista mozgalom mellett mozgósító cikkéért a háború után. Magyarország új államfőjének, Sulyok Tamásnak apját dr. Sulyok Lászlónak hívták, aki fehérvári ügyvéd volt és bujkált 1945 után.

Sulyoknál hosszabban és lelkesebben beszélt Donald Trump elnökről, aki a napokban fogadta az Egyesült Államokban Orbánt (és legkisebb lányát).

Orbán szerint most rosszak az amerikai-magyar kapcsolatok “a politika világában”, és ezt próbálta Trumpnál kijavítani. Szerinte azért rosszak a mostani amerikai kormányzattal a kapcsolatok, mert az háborúpárti, míg Magyarország – akár csak Trump – békepárti. Szerinte Trump a béke elnöke volt, több elődje által indított háborút is lezárt, és ha újraválasztják “pontosan tudjuk, hogy mi fog történni”. 

Trump a béke embere. 

A kérdező “Magyarország orosz-ukrán konfliktusban való helytállása” szófordulatot is alkalmazva kérdezett rá, hogy a magyar szerepet a konfliktusban hogyan értékelik Trumpék, mire Orbán arról beszélt, hogy a szomszédjai vagyunk Ukrajnának, és nekünk is rossz, hogy a szomszédos országban háború van. Szerinte Trumpnak részletes terve van, ami egybeesik Magyarország érdekeivel.

Az ígéretek meg ami megvalósult belőlük: Mennyibe került eddig a szövetségeseknek Ukrajna támogatása?

Kijev barátai az elmúlt két évben eurószázmilliárdok kifizetését vállalták, hogy ezzel segítsék az ukránok oroszok ellen vívott honvédő háborúját. Mennyi pénz érkezett meg mindebből, milyen célokra fordíthatta az összegeket Ukrajna, és mi lesz a támogatások jövője? Helyzetjelentés az ukrajnai invázió megindulásának második évfordulóján.

Orbán szavai alapján meg van győződve arról, hogy a következő amerikai elnök Trump lesz, aki “a béke elnöke lesz”, mivel korábban is leállított több, elődjei által indított háborút és most úgy fog békét teremteni, hogy leállítja Ukrajna támogatását.

Orbán ezután a Dante sorait idéző kérdező érdeklődésére megpróbálta elmagyarázni, hogy miért nem semleges, és miért foglal állást nyíltan Trump mellett, Bidennel szemben, akinek esetleges majdani elnökségét röviden, három szóval jellemezte: “az rossz lenne”.

Szemérmetlen kampányvideót tett közzé Orbán Viktor a Facebookon Donald Trump mellett

A volt amerikai elnök és a magyar miniszterelnök floridai találkozója nagyjából egy órát tartott, és a CNN forrásai szerint baráti jellegű volt.

Szerinte mind Trumpnál, mind politikai alapítványánál, a Heritage Foundation-nél kitüntetett helyen van Magyarország, mivel 

sziget az európai progresszív-liberális óceánban,

ahol nem csak beszélnek róla, de csinálják is a konzervatív politikát, az amerikaiak által elismert példakánt pedig előszedte a megszokott paneleket:

  • a közbiztonságról – Magyarország “Európa mindenki által elismerten legbiztonságosabb országa”,
  • a migrációról – amit mi megállítottunk,
  • a családi értékekről – amit tiszteletben tartunk, miközben nyugaton “az ilyen LMBTQ bolondságokról” van szó.

Szerinte mindez alapján 

Jobban állunk elismerés és tekintély szempontjából mint mi az hinni szoktuk. 

Joe Biden jelenlegi elnökre  a fenti három szón kívül még két gondolat erejéig tért ki: 

  • egyrészt a mostani amerikai kormányzatot látja a “baloldali” pártok,  média és civilek mögött, akiken keresztül őt akarják megbuktatni, úgy ahogyan Trump indulását is megpróbálják megakadályozni,
  • másrészt a Biden magyarországi demokrácia állapotát ért kritikájára válaszul jelentette ki azt kaján vigyorral, hogy 

“a beszédeit pontosság szempontjából nem szabad túlértékelni.”

Szó esett a NATO-tagságról is, amivel kapcsolatban beszélt arról Orbán, hogy Trump nem akar támogatást adni Ukrajnának és az európaiak sem fogják tudni finanszírozni, ezért vége is lesz a háborúnak (hogy milyen megállapodással vagy tűzszünettel, azt nem tartotta fontosnak részletezni).

Orbán egy ponton arról beszélt, hogy az amerikai demokraták és az európai kormányok “egy húron pendülnek” a háborúpártiságban, majd később azzal kapcsolatban, hogy Trump nem akarja finanszírozni Európa védelmét a NATO-ban, és erre sokkal többet kell költenie mindenkinek, kijelentette, hogy 

eljött az újrafelfegyverkezés ideje.

Kitért a gazdaságra, jelezve, hogy a kettős adóztatással kapcsolatos megállapodás meg nem újítsa komoly akadály a gazdasági kapcsolatok erősítésének, viszont szerinte idővel meg lehetne duplázni a jelenlegi 9 milliárd eurós amerikai befektetéseket Magyarországon, és szóba került Kína is, amivel szerinte Trumpnak lesz majd lehetsége elnökként megegyezni, ami “olyan lehet, hogy mi magyarok is jól járunk”.

Hirdetés