Itthon Serdült Viktória 2024. március. 05. 11:37

A kormánypárti képviselők megakadályozták Pintér Sándor meghallgatását a gyermekvédelemről a népjóléti bizottságban

Serdült Viktória
Szerzőnk Serdült Viktória

Most sem kellett kellemetlen kérdésekre válaszolni a belügyminiszternek.

Másodszorra sem ment el az Országgyűlés Népjóléti Bizottságába Pintér Sándor, akit a gyermekvédelmi intézményrendszer, azon belül is főként a gyermekotthonok helyzetéről szerettek volna meghallgatni a tagok.

A kormánypárti képviselők módosítót javaslatot nyújtottak be az ülés előtt, melyben azt kérték, hogy ne legyen ilyen meghallgatás. Erről napirend előtt szavaztak a bizottságban, a kormánypárti tagok 10 igen szavazatával pedig el is fogadták azt, így nem tudták meghallgatni sem Pintért, sem pedig a Belügyminisztérium képviselőjét.

Varga Zoltán, a bizottság elnöke felháborítónak nevezte a történteket, de hozzátette azt is, biztos vannak olyanok is a kormánypárti képviselők között, akik nem szívesen néznek tükörbe és nem értenek egyet a “Rogán-féle aljas, gátlástalan, hazug propagandagépezet minden szavával.”

Közölte azt is, hogy a kormánypárti képviselők részéről olyan megkeresés is érkezett, hogy a sajtó képviselői csak a terem egy meghatározott részében foglalhassanak helyet, de ezt a levezető elnök nem fogadta el.

A Belügyminisztert már február végén is meg akarták hallgatni az ügyben, de sem ő, sem pedig a fideszes képviselők nem vettek részt az ülésen. Nem ez volt az első ilyen alkalom, tavaly októberben szintén a kormánypárti képviselők javaslatára levették a napirendről a Belügyminisztérium tervezett tájékoztatóját a „kórházak tisztaságáról és higiéniás állapotáról”.

A gyermekvédelem a kegyelmi botrány miatt került előtérbe, miután egy kúriai határozatból kiderült, hogy Novák Katalin köztársasági elnök tavaly áprilisban kegyelmet adott a bicskei gyermekotthon volt igazgatóhelyettesének. K. Endrét azért ítélték el jogerősen, mert fedezte az intézet pedofíliáért elítélt vezetőjét, Vásárhelyi Jánost.

A botrány kirobbanása után egy héttel lemondott Novák Katalin és a kegyelmet ellenjegyző volt igazságügyi miniszter, Varga Judit is visszavonult, a kormány pedig ezzel gyakorlatilag befejezettnek tekintette a felelősök keresését. Pedig a gyermekvédelmi rendszerrel már évtizedek óta súlyos problémák vannak, ahogy a HVG is megírta: bizonyítható, hogy a legmagasabb szintekig is eljutottak a jelzések az intézmények tűrhetetlen állapotáról, a kormány és a kormánypártok mégis folytatták az ágazat kivéreztetését.

A Belügyminisztérium mindenesetre a héten már  egy kormányrendelettel vezette be a szigorú pszichológiai alkalmassági vizsgálatot a gyermekvédelmi intézményvezetők és helyetteseik kinevezésének és foglalkoztatásának feltételéül. Emellett azt ígérték, hogy egy törvénymódosítással az egyházi intézményekre is érvényes lesz.

Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.