EU-s pénzből finanszírozott projekt kapcsán vizsgálódnak a NAV ellenőrei Badacsonytomajon.
Gyanúsítotti kihallgatásra hívta be a badacsonytomaji önkormányzat dolgozóinak nagyrészét a NAV február elején – írja a 24.hu. Az adóhatóság nyomozói tucatnyi városházi dolgozót idéztek be a veszprémi központjukba, akiket rögtön rabosítottak is.
A település korábbi alpolgármestere, Hartai Béla elmondta, a tóparti sétányon álló műemléképület felújítására elnyert uniós támogatás szabálytalan felhasználása miatt indult vizsgálat keretében hallgatták ki a dolgozókat. Hartai szerint az érintettekkel Badacsonytomaj polgármestere, Krisztin N. László kötött a 2,4 milliárd forintos turisztikai fejlesztési támogatás terhére fejenként egymillió forint körüli összegekről szóló szerződést az előző önkormányzati választás előtti időszakban.
A Közbeszerzési bizottság 2020-ban pénzbírságot szabott ki az önkormányzatra az uniós támogatás törvénysértő kezelése miatt. A vizsgálat ekkor azt állapította meg, hogy a polgármester 61,7 millió forintot osztott szét projektmenedzseri tevékenység címén a városházi alkalmazottaknak, köztük a jegyzőnek, akivel 5,5 millió forintos megbízási szerződést kötött.
Polt Péter legfőbb ügyész 2022 novemberében egy parlamenti kérdésre adott válaszban annyit árult el az ügyről, hogy két személy ellen zajlik eljárás jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás, valamint hamis magánokirat felhasználása vétség miatt.
Polt: Két gyanúsítottja van a 2,4 milliárdos badacsonytomaji Tátika-ügynek
A felújítás nem készült el, az unió idegesen várja az elszámolást.
Az uniós támogatásokkal kapcsolatos szabálytalanságok ügyében az OLAF is nyomozott, akik a hivatalban és a polgármester lakásán is kutatást tartottak. 2020 tavaszán pedig a Veszprém megyei NAV-központban tartottak kéthetes kihallgatássorozatot – ekkor még csak a jelenlegi és előző ciklusbeli képviselőkkel.
A mostani NAV-akció azért kapott különösen nagy visszhangot a településen, mert a 24.hu értesülései szerint a beidézett dolgozók többsége olyan „idősebb korosztályhoz tartozó, helybeli családos asszony volt, akiknek eddig nem volt dolguk a hatóságokkal”.
(Nyitókép: A Tátika Badacsonytomajban 1962-ben. Forrás: Fortepan / Bauer Sándor)