Nyugalomra azért nincs túl sok okunk.
A maximális 10 pontból 6,72-t szerzett Magyarország az Economist Intelligence Unit éves, demokráciaindexről szóló elemzésével, a lista az 50-ik helyre volt elég. Az elemzés összegzi országonként a 2006 óta elnyert eredményeket, eszerint hazánk 7,53 ponttal kezdte szereplését, ezt 2019-re 6,63-ra sikerült letornázni. Azóta javuló tendencia látszik, tavaly 6,64 pontot szereztünk és ezzel az 56-ik helyen álltunk.
Európai viszonylatban, különösen az uniós tagállamok között sereghajtónak számít Magyarország, az EU-tagok közül csak Horvátországot, Romániát és Bulgáriát sikerült megelőzni, akik a lista 58-ik, 60-ik és 62-ik helyét szerezték meg. Lehagytuk ezen kívül Montenegrót, Szerbiát, Albániát, Moldovát, Észak-Macedóniát, Ukrajnát, Bosznia-Hercegovinát is, ezek az államok hozzánk hasonlóan a “sérült demokrácia” (flawed democracy) kategóriájában szerepelnek. Ennél feljebb kerültek a rangsorban a teljes demokráciák (8-10 pont), lejjebb pedig a hibrid rendszerek (4-6 pont) és az autokrata rezsimek (0-4 pont).
A lista elején és végén nem történt változás tavalyhoz képest, az élvonalban Norvégia, Új-Zéland és Izland szerepel, a legrosszabb helyzet pedig Észak-Koreában, Mianmarban és Afganisztánban van.