Évértékelőjében nem kerülte ki a kegyelembotrány ügyét Orbán Viktor, de csak a lezárt részéről beszélt, így Balog püspök nem jött szóba. Itt visszaolvashatja, hogyan kezdődött az évértékelő és mi hangzott el.
A miniszterelnöki évértékelő véget ért, a hvg.hu-n hamarosan egy részletes elemzéssel jelentkezünk Orbán Viktor beszédéről.
Orbán a közelgő EP-választásokra való hangolódással, lelkesítéssel zárta a beszédét, ám az ugyanakkor tartandó hazai önkormányzati választásokról vagy a Fidesz esetleges főpolgármester-jelöltjéről egy szót sem szólt.
Emellett a karácsonyfa alá, év végére európai "szuverenista fordulatot" is kívánt Orbán, úgy fogalmazva:
abcúg Brüsszel, éljen Európa - az új jobboldal ne Európa alternatívája legyen, hanem európai alternatíva."
"Nem szólhatunk bele más országok választásaiba, de nagyon szeretnénk, ha Donald Trump visszatérne és békét csinálna itt Európa keleti felén" – ez szerepel Orbán Viktor külpolitikai kívánságlistáján.
Politikai balfogásnak nevezte Orbán, hogy Ukrajna EU-tagságának folyamata ha csak lassan is, de elindult, ezzel párhuzamosan a balkáni bővítés pedig megrekedt. Összességében szerinte Brüsszel magára hagyta az európaiakat, ezért ott "változás kell, ki kell kényszeríteni". Úgy fogalmazott:
Európának vissza kell foglalnia Brüsszelt, legyen a brüsszeliek közt is végre néhány európai."
A migráció biztonsági kockázat, az antiszemitizmus melegágya – tért át másik kedvenc témájára, a migrációra Orbán. Azt kérdezte: "Ha 20 év múlva nyugatra látogatunk, akkor Európát találunk-e még ott, vagy valami mást?"
"Mindenki jobban jár, ha békén hagy minket, ezt a demokráciában tolerancia ajánlatnak nevezik, türelmesen megvárjuk, amíg elfogadják" – nagyjából ezt üzente Magyarországon kívülre Orbán, ami ahhoz ahasonlít, amiről Szijjártó Péter esetében már írtunk:
A "kuss!" és a "közöd?" szerepel legtöbbet a Szijjártó-Menczer-féle külügyi tárca magyar-magyar szótárában
Szijjártó Péter szerint kell hozzá "egy nagy adag vagányság", de sikeres a magyar külpolitika. Ha valaki nem értené, mire gondol, a miniszter és jobbkeze, Menczer Tamás segít, közös erővel "magyarosítják" a diplomácia visszafogott kódnyelvét. Ahol pedig mégsem lennének világosak, ott mi segítünk eligazodni kijelentéseik értelmezésében egy magyar-magyar szótárral.
"Nem jó taktika, ha nagykövetek a parlamentbe járnak ellenőrizni, hogyan teljesít a dollárbaloldal" – utalt a kormányfő arra arra, hogy több ország nagyköve is ott volt a február 5-i rendkívüli parlamenti ülésen, ahol szavazhattak volna a svéd NATO-bővítésről, de a Fidesz bojkottálta az ülést.