Nem tévedésből jelent meg, hogy kikérte a nagyapjáról az adatokat, hazudott az ügyben.
Tudatosan hazudott egy interjúban arról, hogy évekkel ezelőtt kikérte a nagyapjáról, Gyimes Károlyról készült anyagokat - közölte Bayer Zsolt az Index kérdésére válaszolva.
Ungváry Krisztián történész hétfőn publikált egy hosszú cikket arról, hogy Bayer korábbi állításaival ellentétben Gyimes Károly már a II. világháború előtt aktív tagja és szervezője a nyilas pártnak Kiskőrösön, a holokauszt idején gettóorvosként hüvelyi motozásra tanította be a kiskőrösi gettó személyzetét, majd a háború után önként jelentkezett az ÁVH-nál, és besúgónak állt.
Bayer ugyanis évekkel ezelőtt egy 2016-os interjúban arról beszélt, a kikért anyagok alapján Gyimes emberséges volt, zsidókat mentett, a besúgói jelentései pedig "semmiségekről szóltak."
Ungváry cikke után Bayer már magyarázkodott egy kört (azt írta, iszonyodik nagyapjától, és "tévedés, hogy kikérte volna az iratokat"), amiben két fontos résznél is ellentmondás volt a korábbi interjújához képest. Az interjút készítő Stumpf András pedig közölte, a szöveget egyeztette Bayerrel, az jelent meg, amit jóváhagyott.
Az Indexnek viszont már nem azt mondta, hogy tévesen jelent meg, hogy kikérte volna az iratokat, hanem elismerte, hogy
ha úgy tetszik, tudatosan hazudott.
Azzal érvelt, 2016-ban egy idős rokona - akit nem nevez meg, mert a mai napig él, - a kezébe adott négy levelet.
"Kettőt ezek közül a nyilas múltja miatt feljelentett nagyapám védelmében írt két ember. Ezeket a leveleket Ungváry is ismeri. Nem pontosan értem, miért is tartja őket hiteltelennek. A másik két levélben olyan jelentések voltak, amelyeket a nagyapám írt, mint Ungváry is megállapítja, valójában súlytalan ügyekben. Akkor úgy döntöttem, hogy ezeket az információkat nyilvánosságra hozom, mielőtt megteszi más. Abban az interjúban valóban azt mondtam, hogy kikértem nagyapám adatait."
Hogy tudtak felszívódni a háborús bűnös „kisnyilasok" 1945 után?
Bayer Zsolt nagyapja, Gyimes Károly történetének ürügyén megnézzük, hogy miért úszhatták meg a felelősségre vonást a hozzá hasonló kisnyilasok, illetve, hogy miként is működött a háborús bűnösök fölött ítélkezni hivatott népbíróságok rendszere. A szerző történész is.
A tudatos hazugságának az volt az oka, hogy úgy gondolta, nagy vihart kavar, amint közli, hogy az egyik nagyapja nyilas volt meg besúgó, és nem akarta, hogy emiatt zaklassák az idős rokonát. Nem lett belőle ügy, majd 8 év után újra elővették a történetet. Ismét azt mondta, nem kérte ki és nézte meg az iratokat, mégpedig azért, mert lelkileg nagyon megviselte, amikor szembesült a nagyapja múltjával, akivel gyerekként néhányszor találkozott.