Itthon hvg.hu 2024. február. 01. 09:28

Évek óta lövöldöztek a védett farkasokra a TEK-akcióban elfogott vadászok

A Borsod megyei elkövetők otthonaiban több állatkoponyát is találtak.

Ahogy arról korábban a hvg.hu beszámolt, múlt szerdán két férfit fogtak el a nyomozók, mivel a gyanú szerint illegálisan lőttek ki védett szürke farkasokat. A rendőrség e hét csütörtökön azonban már azt közölte, hogy három borsodi vadász ellen indult eljárás; a gyanú szerint a vadászként is tevékenykedő férfiak évek óta, rendszeresen pusztították a fokozottan védett szürke farkasokat.

Farkasok megölése miatt akciózhatott az NNI Putnokon és Felsőnyárádon

Úgy tudjuk, két vadászt fogtak el szerdán kora reggel. A rendőrség csak annyit közölt, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda hajtott végre helyszíni intézkedést.

A gyanú szerint a természetkárosítással egy 33 és egy 49 éves putnoki, valamint egy 43 éves edelényi vadász gyanúsítható. Az állatok természetvédelmi értéke egyedenként 250 ezer forint. A természetkárosítás ráadásul bűncselekmény, az elkövetője akár 3 év börtönnel is sújtható.

A rendőrség jelezte: a három férfi tisztában volt azzal, hogy a védett ragadozók pusztítása tiltott, hiszen mindannyian évek óta vadásznak, különböző vadásztársaságok tagjai. Az eljárás azonban nemcsak a védett állatok pusztításának körülményeire, hanem a megölt állatokból származó maradványok, tárgyak megszerzésének, valamint birtoklásának vizsgálatára is kiterjed.

A hatóságok január 24-ére összehangolt akciót szerveztek a három férfi elfogására, valamint a hozzájuk köthető ingatlanokban a kutatásokra, amelyekben részt vett a Terrorelhárítási Központ műveleti egysége is, mivel az ügyben érintetteknek engedéllyel tartott vadászfegyvereik voltak.

A Putnokon, Felsőnyárádon és Edelényben tartott kutatások során a nyomozók számos, a gyanút megerősítő tárgyi bizonyítékot találtak, köztük elejtett farkasok koponyáját, fogazatát. Ezeket, valamint mindhárom férfi engedéllyel tartott vadászfegyvereit és lőszereit is lefoglalták. Az elejtett állatok tetemeit szakértő vizsgálja.

A három borsodi férfit – előállításukat követően – a környezeti bűnözés ellen fellépő nyomozók gyanúsítottként hallgatták ki. Jelenleg mindegyikük szabadlábon védekezik.

A térségbe az utóbbi évtizedekben visszatértek a nagyragadozók, a medvék, a farkasok és a hiúzok is. Fokozottan védett státuszuk ellenére gyakran előfordul, hogy elpusztítják őket. A legutóbbi, nagy figyelmet keltő ilyen eset a svájci farkasé volt. Ezzel kapcsolatban korábban arról írtunk, hogy ritkán kerülnek nyilvánosságra ilyen ügyek, felderíteni és bizonyítani is nehéz őket, és a napvilágra kerülő hasonló esetek jellemzően csak a jéghegy csúcsát jelentik.

 

„60-70 méterről, távcsővel nem illik elnézni egy farkast"

Mi vezethet oda, hogy fokozottan védett állatra lőjön valaki? Életszerű, hogy más fajnak nézi? Miből fakadnak a hazai tájakra visszatérő nagyragadozókkal kapcsolatos konfliktusok? Valóban ilyen minden vadász? Egy természetvédővel és egy vadásszal igyekeztük körbejárni a svájci farkas, M237 feltételezett kilövésének kérdéskörét. Az biztos, kevés hasonló eset kerül napvilágra, és a bizonyítás is nehéz.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.