Elutasította a rendőrség azt a feljelentést, amely azt lett volna hivatott tisztázni, történt-e bűncselekmény, amikor törölték az állam elővásárlási jogát a miniszterelnök lánya által vásárolt tokaji földekről. A nyomozók szerint jogtalan előny vagy hátrány okozása ez ügyben nem történt.
Hiába értékelte és továbbította Polt Péter legfőbb ügyész feljelentésként a rendőrségre Vadai Ágnes, a DK országgyűlési képviselője írásbeli kérdését, a miniszterelnök lánya, Orbán Ráhel által vásárolt tokaji földekről eltűnt állami elővásárlási jog ügyében végül nem indult érdemi nyomozás.
A hvg.hu birtokába került, január 11-i keltezésű határozat szerint ugyanis az eljáró Budapesti Rendőr-főkapitányság a feljelentés elutasításáról döntött. A döntés indoklásából kiderül, hogy a nyomozók néhány – szerintük egymásnak is ellentmondó – újságcikk elolvasása után úgy döntöttek:
ami történt, nem bűncselekmény, mert hiányzik egy fontos elem: a jogtalan előny vagy hátrány okozása.
Határozat_feljelentés_elutasításáról by HVG on Scribd
De mi is történt? A hvg.hu is írt róla, hogy Vadai Ágnes ellenzéki képviselő a feljelentésként értékelt írásbeli kérdésében arra kereste a választ: „Nem gond-e, hogy törölték az állami elővásárlási jogot azokról a tokaj-hegyaljai ingatlanokról, amelyeket Orbán Ráhel nevében Tiborcz István vett meg?”
A miniszterelnök lányának nevében eljárva a férje tavaly április 18-án kötött két szerződést 94 hektárnyi földterület megvásárlásáról. A területre több helyi mellett az államnak is elővásárlási joga volt, de senki sem élt vele, így a földhivatal bejegyezte Orbán Ráhel tulajdonjogát.
A 24.hu azonban úgy értesült, hogy egy hónappal ezt követően egyes, a világörökséghez tartozó területen lévő ingatlanok tulajdoni lapjairól törölték az állam elővásárlási jogára vonatkozó bejegyzéseket. A lapnak nyilatkozó jogász szerint ezt jogszerűen nem lehetett volna megtenni.
Az ügyben még a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) is megszólalt a minap. Közölték: a világörökségi ügyekért is felelős miniszter – ez a kormánytag Lázár János – megkeresésére törölte a földhivatal az ingatlanok tulajdoni lapjáról az állam elővásárlási jogát, és ez jogszerűen történt.
A hivatalos magyarázat szerint ugyanis „az érintett mezőgazdasági ingatlanokra a törvény alapján nem vonatkozik világörökségi státusz miatti állami elővásárlási jog, ezért a földhivatal a világörökségért felelős miniszter megkeresésére törölte azt a tulajdoni lapokról”.
Ha ez így van – vetette fel a 24.hu cikke – akkor 2018-ban tömeges hibát követhetett el a kormányzat, amikor egy kormányrendelet mellékletében felsorolt 80 ezer világörökségi ingatlan tulajdoni lapjára feljegyezték az állam elővásárlási jogát, ami Tokaj-Hegyalján akkor vihart is kavart.
Akárhogy is, az mindenesetre nem újdonság, hogy a legfőbb ügyész a hozzá beérkezett ellenzéki kérdéseket feljelentésként értékeli, majd továbbítja az illetékes nyomozó szervezethez, onnan pedig a legtöbb esetben azzal a lendülettel jön is a vizsgálat elutasítása. Erről itt írtunk:
Így pattintja le a legfőbb ügyész vagy a rendőrség az ellenzéki képviselőket, ha gyanús ügyről kérdeznek
Míg korábban többnyire leperegtek Polt Péter legfőbb ügyészről a kormánypárt zavaros ügyeit firtató kérdések, az utóbbi időben „vizsgálatkészebbnek" bizonyult. A végeredmény nem változott.
Egyébként a Navracsics Tibor vezette KTM szerint az érintett földterületek vonatkozásában az államnak továbbra is fennáll bizonyos elővásárlási joga, „ahogy valamennyi mezőgazdasági terület esetében". Itt azonban vélhetően a földforgalmi törvényben meghatározott elővásárlási jogra gondolnak, ám – jegyezte meg a 24.hu – ez gyengébb jogosítványokat jelent.