Takács Péter egészségügyi államtitkár szerint a „bérnővéreket" kizsákmányoló profitéhes vállalkozások hergelésének ellenzéki politikusok és magukat szakértőnek nevezők is felülnek, és a politikai haszonszerzés érdekében attól sem riadnak vissza, hogy a szakdolgozókat és a betegeket riogassák.
A híresztelésekkel ellentétben egy beteg sem marad ellátatlanul, erről számoltak be a budai kórházak vezetői 2024. január 10-én azon az egyeztetésen, amelyet Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára hívott össze – áll a tárca közleményében.
Takács szerint a „bérnővéreket” kizsákmányoló profitéhes vállalkozások hergelésének ellenzéki politikusok és magukat szakértőnek nevezők is felülnek, és a politikai haszonszerzés érdekében attól sem riadnak vissza, hogy a szakdolgozókat és a betegeket riogassák.
A tárca közleménye kitér arra is, hogy 2023. január 1-jén lépett hatályba az az intézkedés, ami megtiltja az egészségügyi szolgáltatók alaptevékenységi körében a munkaerő-kölcsönzés alkalmazását. „Ezzel végleg megszűnt annak a lehetősége, hogy a betegellátásra fordítandó közfinanszírozásból profitorientált vállalkozások fölözzék le a hasznot munkaerő-kölcsönzés címén” – írták.
A történethez azonban hozzátartozik, hogy az állítólagosan kizsákmányolt, vállalkozókként dolgozó bérnővéreknek az új rendszerben jogviszonyt kellene létesíteniük a Belügyminisztériummal, melynek következtében a korábban megkeresett fizetésük 30-50 százalékától elesnének.
„Rákényszerítettek, hogy szolgálati jogviszonyba menjek, márpedig én nem fogok. Én is el fogok menni trafikba vagy akárhova is” – nyilatkozta például egyikük az RTL Híradójának.
Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő is olyan dokumentumokat töltött fel a Facebook oldalára, melyek szerint „földbe állt az Észak-budai Szent János Centrum Kórház a II- kerületi ellátás tekintetében”. Ezt Kunetz a bérnővéri rendszer megszüntetésének tudta be és a János-kórház a maga reakciójában is elismerte, hogy emiatt kénytelen csökkentett kapacitással működni.