A sok csapadék miatt árhullám vonul le a Dunán, a tetőzés Budapesten csütörtök dél körül várható. A levonuló víz nyomát elárasztott utcák és akadozó tömegközlekedés kíséri. A rendőrség arra figyelmeztet, hogy a lezárt rakpartra még gyalogosan sem szabad lemenni, mert veszélyes. Képgalériánk a 2023-as év végi árvízről.
Elárasztott utak, elszállított autók, Budapesten pedig lezárt rakpart kíséri a Duna árhullámát, amely a csapadékosabb időjárás miatt vonul le a folyón és mellékágain a napokban. Bár az előkészületek miatt sokan a 2013-as árhullámhoz hasonlítják a mostanit, a becslések szerint ettől azért bőven elmarad majd a tetőzés.
Míg a fővárosban tíz éve 891 centinél állt meg a vízszint, 2002-ben pedig 848 centimétert mértek, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) előrejelzése szerint az idei tetőzés 700 centiméter körül várható Budapesten, valószínűleg december 28-án napközben.
A homokzsákok hiánya ellenére az országos árhullám így is jelentős, csaknem 1200 kilométeren van árvízvédelmi készültség. Győrben hétfőn autókat mentettek a tűzoltók a megáradt Rábából, a Petőfi híd alatti parkoló területéről négy járművet kellett biztonságos helyzetre szállítani.
A Duna Nagybajcsnál kedden késő este másodjára is tetőzött 616 centiméteres vízállással, másodfokú készültség mellett. A tetőzés már Gönyűnél is megtörtént szerda hajnalban, itt 577 centiméter volt a legmagasabb vízállás. Az árhullám tetőzése szerda délelőtt Komárom közelében járt.
A Buda-észak árvízvédelmi szakaszon Karácsony Gergely főpolgármester kedden délután emelte másodfokúra az árvízvédelmi készültséget, a Fővárosi Csatornázási Műveknél pedig operatív törzs kezdett működni. A budai és a pesti alsó rakpart hétfő óta zárva van a gépjárműforgalom elől, a lezárt budai és pesti rakparton hagyott gépjárműveket biztonságos közterületi parkolóhelyre szállították.
A Duna magas vízállása a fővárosi tömegközlekedést is megbolygatta, nem közlekedik a 2-es villamos a Széchenyi István tér és a Boráros tér között, a 2B és a 23-as villamos a Jászai Mari tér és a Boráros tér között.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság arra is felhívja a figyelmet, hogy a rakparton a gyalogosoknak sem szabad tartózkodni, mert veszélyes.
Az OVF az árhullám miatt a csapadékelvezető csatornák, árkok zsilipjeit lezárta, folyamatosan figyelemmel kíséri az érkező háttérvizeket, és amennyiben szükséges, átemeli a vizet. Hozzátették: az áradó Duna miatt a Ráckevei (Soroksári)-Duna-ág nagyműtárgyait (Kvassay-zsilip, Tassi-zsilip) zárva tartják.
Az árhullám levonulása jelenleg zavartalan, számítások szerint a rakpart szintje alá december 30-án kerülhet a vízállás, így legkorábban december 30-án reggel nyithatják meg az alsó rakpartokat a gépjárműforgalom előtt, ennek pontos időpontjáról az árvízi helyzet alakulásának függvényében, később születik döntés.
Árhullám van a Tiszán is, de a tetőzés már elhagyta a folyó hazai szakaszát, most egy újabb kisebb árhullám van levonulóban. Még első fok fölötti vízállásokat mérnek Kiskörénél és Szolnoknál. A Tisza mellékfolyóin a lehullott csapadék és az enyhébb idő miatt szintén több helyen emelkedett a vízszint, de árvédelmi fokozatot elérő vagy azt meghaladó vízállás csak a Zagyva-Tarna vízrendszerén várható.
Tarnaörsnél és Jászteleknél első fok körüli vízállásokat mérnek. A következő napokban egyre inkább apadó vízjárásra lehet számítani - olvasható a közleményben.