A kormány azt ígérte, kifizeti a felhalmozott tartozásokat, de az összeg akkor még csak 90 milliárd volt. Mostanra ez 40 milliárddal nőtt és nem állt meg, így az Orvostechnikai Szövetség főtitkára szerint januárban plusz 50 milliárdos konszolidációra lehet szükség.
A Magyar Államkincstár adatai szerint soha nem volt még november végén 130 milliárd forint az a tartozásállomány, amit a kórházak görgetnek maguk előtt, most ez a helyzet, miután az egyetemi klinikákkal és az egyházi intézményekkel együtt a kórházak összesített adóssága az októberi 125 milliárdról tovább nőtt – írja az economx.
Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára a lapnak azt mondta: a korábban bejelentett 90 milliárd forintos konszolidáció elindult, de most úgy látja, már januárban újabb 50 milliárdra lenne szükségük az intézményeknek. Hozzátette azt is, hogy bár a rezsiköltségek emelkedése már 2022 végén elindult, az igazán az idei évet terhelte, és a tartozásállomány növekedésében az inflációnak is volt szerepe.
Az államtitkár azt üzente a kórházaknak, hogy az adósságrendezéshez véget kell vetniük a "gazdálkodási trükköknek"
Mélyelemzik a kórházak gazdálkodását, mielőtt a kormány elé vinnék az összesen 108 milliárdos adósságuk rendezését.
A lapnak Rásky emlékeztetett: november közepén jelent meg a Magyar Közlönyben, hogy a költségvetésből 90 milliárd 225 millió forintot biztosítanak a hazai fekvőbeteg-ellátó intézmények lejárt adósságának rendezésre. A főtitkár jelezte, vannak olyan orvostechnikai beszállítók, akik az október végi követeléseik több mint 71 százalékát már megkapták, mások viszont jóval kevesebbet.
(Nyitóképünk illusztráció)