Mint írja, Magyarország a történelem során számtalanszor megvédte Európa határait.
“Miközben Magyarország több mint 1,6 milliárd eurót költött el határvédelemre a migrációs válság kezdete óta, az EU hozzájárulása ezekhez a költségekhez épphogy átlépte az egy százalékot” - írja Varga Mihály Johannes Hahnnak, az Európai Bizottság költségvetési biztosának címzett levelében.
A pénzügyminiszter azzal érvel, hogy az Európai Unió több évtizedre visszanyúló megállapodása szerint a külső határok mentén fekvő országok feladata az uniós határok védelme, amelynek költségét a tagállamok közösen állják, ez azonban az utóbbi években szerinte nem teljesült.
"Elvárhatónak tartjuk, hogy a közös teherviselés jegyében a megváltozott feladatok okán a források korrigálása is megtörténjen” - írja Varga, aki szerint a magyar határok mentén napi rutinná vált a migránsok részéről éles fegyverek alkalmazása.
Nem Varga az első, aki levélben próbál pénzt szerezni határvédelmi kiadásokra, Orbán Viktor már 2017-ben is próbálkozott ezzel, a déli határkerítés költségeinek felét szerette volna behajtani az Unión. Bevándorlásra, határvédelemre és a menekültek integrációjára több alapból is hívhatnak le támogatást a tagállamok, 2020-ig Magyarország azonban ezeknek kevesebb mint felét vette igénybe. Igaz, a határkerítésre ezeket nem költhette volna el a magyar kormány, a forrásokat ugyanis csak olyan projektekre lehet elkölteni, amelyek összhangban állnak a migrációs és menekültügyi jogszabályokkal.
Az idén februárban tartott EU-csúcson kiemelt téma volt a migráció kezelése, ahol a vezetők a határvédelmi eszközök uniós finanszírozásának növelésében egyeztek meg. Az akkor említett példák között már szerepeltek az "őrtornyok és a felügyeleti technológiák", Ursula von der Leyen bizottsági elnök szavaiból pedig az derült ki, hogy a már létező kerítéseket kiegészítő határvédelmi eszközöket fogják finanszírozni.
Az évek óta tologatott uniós menekültügyi paktum tervezetét idén októberben szavazták meg - ezt a Fidesz annak ellenére is ellenezte, hogy a javaslat kiemelt célja a kapuőr országok támogatása a külső határok védelmében.
Nyögvenyelősen áll össze az új EU-s menekültügyi egyezmény, Orbán Viktor itt is magára maradhat
Rég nem látott migrációs nyomás közepette szavazták meg az uniós menekültügyi paktum tervezetét. A cél a tagállamok közötti szolidaritás erősítése és az úgynevezett kapuőr országok pénzelése, miközben több EU-tag inkább határellenőrzésbe kezdett.