Itthon Csendes-Erdei Emese 2023. december. 02. 11:00

"Bizonyos kormányzati szereplők egészen más KRESZ-t szeretnének, például fel akarják emelni az autópályán a sebességhatárt"

A BKK mobilitásfejlesztési igazgatója értetlenül áll Lázár János nemrégiben tett kijelentése előtt, miszerint jelentősebb KRESZ-módosítás csak 2026-ban várható. Bodor Ádám álltja, a szakmai javaslatok már évek óta elkészültek, nincsenek vitás kérdések. A szakember továbbá nem látja indokoltnak, hogy a Fidesz tovább támadja Budapestet a védett kerékpársávok miatt, mivel Orbán Viktor november elején elfogadott egy olyan stratégiát, ami pontosan ilyen sávok telepítését szorgalmazza.

hvg.hu: Évek óta szó van arról, hogy készül az új KRESZ-módosítás, azonban eddig még semmi sem történt. Lázár János nemrég arról beszélt, hogy nagyobb változások csak 2026-ban lesznek. Mi tart ennyi ideig?

Bodor Ádám: Őszintén? Nem tudom. A KRESZ módosításával kapcsolatban az elmúlt években a szakmai és civil szervezetek, valamint a kormányzati szereplők, azaz a belügyi és a közlekedési tárca, illetve a rendőrség konszenzusra jutottak, a vitafolyamat 2021-ben lezárult. A BKK is részt vett ezeken az egyeztetéseken, a javaslataink pedig tárcaközi egyeztetéseken is átestek.

hvg.hu: Gulyás Gergely egy októberi kormányinfón azt mondta, hogy még mindig zajlik a vita.

B. Á.: Szakmai körökben nincsen vita, azonban hallunk olyan véleményeket is a háttérből, hogy bizonyos kormányzati szereplők egészen más KRESZ-t szeretnének, például fel akarják emelni az autópályán a sebességhatárt.

Amikor Révész Máriusz, a Miniszterelnökség Aktív Magyarországért felelős államtitkára 2020-ban kiállt a nyilvánosság elé azzal, hogy ideje megreformálni a KRESZ-t, akkor már évek óta zajlott az egyeztetés egy munkacsoporton belül, amely során olyan példákat kerestünk, amelyek külföldön már beváltak és jól működnek.

Valójában a KRESZ-t folyamatosan módosítani kellene, nem évekig várni egy nagy csomag elfogadására. A társadalom sokkal jobban alkalmazkodik az apróbb változásokhoz, az új szabályok pedig jobban átmennek a köztudatba, ha több, jelentősebb változás nem egyszerre lép érvénybe. Ehhez képest a KRESZ-szabályokat legutóbb 2010-ben módosították. A mostani javaslatok között kizárólag olyanok szerepelnek, amelyeket már más országokban bevezettek és jól működnek.

Bodor Ádám
Reviczky Zsolt

hvg.hu: Például?

B. Á.: A jelenlegi KRESZ szerint csak maximum 50 km/h-val mehetnek a villamosok, miközben az 1-es villamos vonalán már van olyan villamos, ami 70km/h-val is képes lenne menni. Természetesen zárt pályáról van szó. A BKK ezen a téren azért nem tud versenyképesebb szolgáltatást adni, mert a KRESZ megköti a kezünket. Ilyen értelemben a kormány visszafogja a fejlődés lehetőségét.

Ami az autós közlekedést illeti: csak Budapesten évente 50 ember hal meg közúti balesetben. A javaslatok között szerepel, hogy a KRESZ bizonyos közlekedési helyzetekben konkrétan leírja az elvárt viselkedést. A mostani megfogalmazás szerint például a gyalogos-átkelőhelyet az autósoknak fokozott figyelemmel kell megközelíteniük. De arról már nincsen szó, hogy ez pontosan mit is jelent. Az új KRESZ felhagyna az ilyen homályos megfogalmazásokkal, mert ezekből nem következik egyértelműen, hogy csökkenteni kell a sebességet, vagy a lábunkat a féken kell tartanunk.

Javaslataink a legvédtelenebb közlekedők – a gyerekek, a fogyatékkal élők, a mozgásukban korlátozott idősek – definiálásában is újítana. Erről a csoportról ugyanis nem feltételezhetjük, hogy tisztában van a közlekedési szabályokkal, ezért az autósnak megnőne a felelőssége egy baleset esetén. A jelenlegi KRESZ szétkeni a felelősséget az összes résztvevő között.

hvg.hu: Lassan öt éve, hogy az elektromos rollerek megjelentek Budapesten. A KRESZ-ben azóta sem tisztázták azt, hogy milyen kategóriába essenek ezek a közlekedési eszközök, miközben az Alkotmánybíróság kimondta, hogy részegen elektromos rollert vezetni, ittas gépjárművezetésnek minősül.

B. Á.: Jelenleg 12 ezer megosztott roller van Budapest utcáin, ebben nincsenek benne a magántulajdonban lévő eszközök. A legfontosabb lépés az lenne, ha a KRESZ járműnek nyilvánítaná ezeket, és tisztázná, hogy ki, hol és milyen körülmények között közlekedhet az elektromos rollerekkel. A budapesti kerületek és a városvezetés évekig szenvedett a szabályozatlanság miatt, amivel KRESZ-alapon nem tudunk mit kezdeni, nincsen felhatalmazásunk megbüntetni azokat, akik több mint 25km/h-val mennek például a járdán a gyalogosok között.

A kisebb teljesítményű rollerek, amelyek maximum 25km/h-val mennek, a kerékpárral azonos kategóriába esnének. Az ennél nagyobb sebességű eszközök pedig a segédmotoros kerékpár vagy motorkerékpár kategóriába eshetnek. Annak az eszköznek, ami 50 vagy 70km/h-val mehet, semmi keresnivalója nincsen a kerékpárúton sem.

Reviczky Zsolt

A BKK nem közlekedési hatóság, mi a közlekedés szervezésével foglalkozunk. A Fővárosi Önkormányzat és a kerületek a közterület-használat felől megközelítve tudták a rollerek okozta problémák egy részét kezelni azzal, hogy megállapodtunk a rollermegosztó cégekkel arról, hogy területhasználati díjat kell fizetniük. A kerületekkel együttműködve létrehoztunk mikromobilitási pontokat, és csak ide lehet letenni a közösségi rollereket. Ha valaki nem így tesz, azután a szolgáltatónak bírságot kell fizetnie, amelyet továbbháríthat a felhasználókra.

A közterület-használatra felfűzni a rollerek szabályozását azonban gyakorlatilag csak egy részleges válasz a kormány mulasztására. Ugyanezen az alapon akár szabályozhatnánk a rollerek maximális sebességét is a megállapodásban: csak akkor lehetnének Budapest utcáin megosztott rollerek, ha a szolgáltató általunk megadott, területenként akár eltérő maximum sebességet állít be az eszközökön – de ezt a magántulajdonban lévő rollerekkel nem tudjuk megtenni, ahhoz KRESZ-módosítás kellene.

Egyre többen sérülnek vagy halnak meg rollerezés közben, de a kormány évek óta adós a szabályozással

Világszerte emelkedik az elektromos rollerekkel kapcsolatos balesetek száma, idén Magyarországon már ketten vesztették életüket úgy, hogy nem másik járművel ütköztek. Egy átfogó szabályozás biztonságosabbá tehetné a rolleres közlekedést, Révész Máriusz „kerékpáros államtitkár" és a főváros is régen elkészült a saját javaslataival, ám az állam lassan halad a KRESZ-módosítással.

hvg.hu: Nemrégiben felreppentek olyan hírek, amelyek szerint a BKK azt tervezi, hogy a Bubi flottáját elektromos meghajtású biciklikkel bővíti. Ez azt is jelenti, hogy a Bubi állomások a magasabban fekvő, budai részeken is elérhetőek lesznek?

B. Á.: A BKK-nak ötévente van lehetősége változásokat hozni a MOL Bubi terén, ugyanis ennyi időre kötjük meg a szerződést a kerékpárok beszerzésére és üzemeltetésére. Jelenleg szakmai gondolkodás zajlik azzal kapcsolatban, hogy az új közbeszerzés mit tartalmazzon. Lehet, hogy csak hagyományos kerékpárokkal fogjuk bővíteni a flottát, és új állomásokat telepíteni, ezzel szélesítjük a Bubi elérhetőségét. Az elektromos Bubi beszerzési és üzemeltetési költsége nagyjából három-ötszöröse a hagyományos kerékpárénak. A Bubi azonban egy közszolgáltatás, ezért nagyon alaposan át kell gondolnunk az árazását.

Az elektromos Bubinak a bevezetése azonban nemcsak azt eredményezné, hogy az emberek a hegyvidékre is feltekernének, hanem azt is, hogy hosszabb távra választanák a kerékpáros közlekedést. Mindenesetre az új közbeszerzést jövőre fogjuk kiírni.

Reviczky Zsolt

hvg.hu: A kormány folyamatosan támadja a fővárost azzal, a kerékpársávok bővítése növelte a dugókat, várhatóan ez meghatározó kampánytéma is lehet a Fidesz részéről a közelgő önkormányzati választásokon.

B. Á.: Lehet, hogy van egyfajta amnézia egyeseknél, és elfelejtették azt, hogy nemrég volt egy koronavírus-járvány, amely következtében nemcsak az emberek, de az autók is eltűntek az utcákról. A Covid-időszakhoz képest most természetesen újra nagyobb a forgalom a fővárosban, viszont a statisztikák és mérések alapján a torlódások szintje nem lett nagyobb, mint a járvány előtt volt. Azt pedig szintén ki tudom jelenteni, hogy nincsen egyértelmű összefüggés a dugók és az új kerékpársávok között. Ráadásul legtöbbször olyan helyen létesültek kerékpársávok, ahol korábban parkolók voltak.

A kormány egyébként idén novemberben elfogadta a Nemzeti Kerékpáros Stratégiát, amelyben többek között az szerepel, hogy védett kerékpársávokat kell létrehozni, ehhez pedig a vitatott Üllői úti pollerekkel elválasztott kerékpársávot hozzák példaként. Örülök, hogy a kormány közösséget vállal a fővárossal egy ilyen progresszív szakpolitikai témában, ez alapján remélem, hogy a Fidesz nem folytatja ezen a téren a politikai támadásait.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.