Itthon MTI / hvg.hu 2023. november. 29. 15:40

Újabb elfekvőket alakítanak át szakápolási intézményekké

A lényegi különbség a kettő között, hogy az elfekvő az egészségügy, míg a szakápolási intézmények a szociális szféra alá tartoznak. A tavaly november óta tervezett átalakítással csak apránként halad a kormányzat.

2024 első negyedévében újabb kórházi ápolási osztályokat alakítanak át otthont helyettesítő szakápolási intézményekké – jelentette be Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára szerdán Pincehelyen. Az államtitkár ugyanakkor azt nem árulta el, hogy pontosan hol mennek majd végbe ezek az átalakítások, mindössze annyit mondott, hogy

mintegy féltucat helyen terveznek létrehozni ilyen intézményeket.

Ugyan az átalakításról először tavaly novemberben érkeztek hírek, amikor a kormányzat nekigyürkőzött az egészségügy nagyarányú átalakításának is, ám ez a folyamat az eredeti tervekhez képest lényegesen apróbb lépésekben és lassabban zajlik.

Ennek bizonyítéka, hogy a témával foglalkozó rendelet csak júliusban jött ki és az is csak 300 ágy átadásáról szólt. Ez a nagyjából 2500 „elfekvő” ápolási ágynak mintegy 12 százaléka.

Lelassítja a kormány az elfekvők kiszervezését?

A kormány kivinné a kórházakból a csak ápolást igénylő betegeket, akiket vagy hazaküldenek, vagy a szakápolási központokban látnak el. Egy szakmai fórumon az egyik résztvevő elmondása szerint elhangzott, hogy a kormány először csak tesztelni akarja a rendszert, és csak a tapasztalatok után tenné országossá.

Az elfekvő osztályokon korábban is fizetni kellett az ellátásért, a napidíjak nagyjából 4000 és 6500 forint között alakultak annak függvényében, hogy hol és hány fős kórteremben helyezték el a betegeket. A szociális szférába eddig áttolt intézmények esetében átlagosan 4900 forintot kérnek az étkezéssel kiegészített napi ellátásért cserébe.

Ez azt is jelenti, hogy az átalakítás után egyelőre nagyságrendileg nem változott az elfekvők napi díja.

Hirdetés
Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.