A Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója szerint „a kultúrharc már régen nem Magyarországon belül folyik".
Remélem, Vidnyánszky Attila végül folytatja majd a munkát a Nemzeti Színház élén - mondta a Mandinernek adott interjújában Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója.
Mint beszámoltunk róla, a Nemzeti Színházban történt baleset után Demeter is tagja volt a jobboldali kultúrvezetők „kórusának", amely kiállt a lemondott Vidnyánszky mellett, noha Csák János miniszter nem fogadta el a lemondását. Demeter az interjúban úgy fogalmaz, „ez egy magától értetődő és természetes gesztus volt", nem utasította senki, és szerinte Vidnyánszky a magyar kultúra fejlődésének „egyik fő letéteményese", ezért van rá szükség ebben a pozícióban.
Mint mondta, ha a nemzeti kultúra ügyéről van szó, ugyanúgy gondolkodik, mint Vidnyánszky, „és mivel mind a ketten Magyarország jelenlegi határain túlról jöttünk, valószínűleg érzékenyebbek vagyunk olyan jelekre, amilyenekre az anyaországiak kevésbé”. Hozzátette, ez azért is fontos, mert „a kultúrharc már régen nem Magyarországon belül folyik, és nem is jelen idejű. Hanem Kárpát-medence-méretű, és az a tétje, hogy száz év múlva lesz-e errefelé még egyáltalán bármilyen magyar kultúra”.
Arra a kérdésre, hogy a Nemzeti Múzeum éléről eltávolított L. Simon László mellett miért nem emelt szót senki, Demeter azt mondta, hogy ő megtette, mint fogalmazott, „annak ellenére jól tudtam vele együttműködni, hogy sok mindenben nem értünk egyet”. Hozzátette: „A miniszteri döntést tudomásul veszem, hiszen hierarchikus világban élünk, amelyben az intézményvezetők, illetve a munkáltatók a saját felelősségük tudatában hozzák a döntéseket. Ebbe az alsóbb szinteken lévők közül senkinek nincs, nem is lehet beleszólása”.
A saját, Petőfi Irodalmi Múzeum élére beadott pályázatára rátéve elmondta, „lehetnek óvatos reményei”, mivel ő az egyetlen pályázó a főigazgatói székre, több mint hetvenoldalas pályázatában pedig az elmúlt öt év „előrelépéseit” szedte össze.