Itthon hvg.hu 2023. november. 21. 07:45

Több mint 700 feladatellátási helyen nincsen védőnő

Az államosítás miatt pedig azok, akik eddig helyettesítették az üres státuszokat, kevesebb pénzt kaphatnak.

Jelenleg 277 területi és 50 iskolai védőnői állás betöltetlen, ez pedig összesen 714 feladatellátási helyet érint – mondta a Népszavának Szalainé P. Boglárka a Független Egészségügyi Szakszervezet védőnői alapszervezetének vezetője. A közel 5000 körzetből 650-ben helyettesként dolgoznak a védőnők.

A lap a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő) nyilvános nyilvántartására hivatkozva azt írja, egy-egy körzetben 200, de akár 350 ellátott is lehet. Felmérések alapján a jelenleg még rendszerben lévő védőnők ötöde, vagyis nagyjából 1000 védőnő helyettesítést végez az ellátatlan körzetekben. Ezeken a helyeken akár 2 vagy 3 kolléga között oszlik meg a feladatellátás.

A védőnői szolgálatot idén nyáron vette át az állam az önkormányzatoktól, ezzel kapcsolatban a Népszava megjegyzi, hogy sok helyen felülvizsgálták a védőnők szerződéseit, amelyeknél a fix bérelemek nem változtak, viszont több helyen a korábbi 20 óra helyett csak 10 órát számolnak el helyettesítésként. Ez azt is jelenti, hogy kevesebb helyettesítésért kevesebb pénz is jár: a havi fizetés 12,5%-át fizetik ki.

„Havi 50 ezerért senki nem veszi a nyakába 100-150 gyerek, kismama ellátását. Így egyre több lesz a teljességgel ellátatlan körzet”

– vélekedett Szalainé P. Boglárka, aki maga is védőnő, de a cikkben nincsen szó arról, hogy az új szerződéseket hányan nem fogadták el.

Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.