A szakszervezet szerint veszélyeztetné a dolgozókat az egészségkárosodás prevenciójának megszüntetése.
Reagált a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége arra a Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által benyújtott törvénymódosító javaslatra, amelynek értelmében – bizonyos kivételektől eltekintve – megszűnnének a kötelező orvosi vizsgálatok a munkahelyeken.
A VDSZ „Halálba kergetheti a dolgozókat Semjén új javaslata” címmel adott ki ennek nyomán közleményt, amelyben azt írják: ezzel a dolgozók eddigi teljes jogbiztonságának megszüntetése után a kormány már az egészségüket is kockára teszi. Szerintük, ha a javaslat törvényi erőre emelkedik, azzal megszűnik az egyes tevékenységek során elszenvedett egészségkárosodás prevenciója.
Megszüntetné a kormány az általános, kötelező munkahelyi orvosi vizsgálatot
Kivételek lesznek, mert jogszabályban előírhatók olyan foglalkozások, munkakörök, amelyeknél megmarad a kötelező belépéskori, majd azután a rendszeres munkahelyi orvosi alkalmassági vizsgálat.
Ez – írják – kizárólag a munkáltatóknak és az államnak lehet jó, mert ezzel már az egészségügy egyik feladatát is elvágják.
„Igaz, hogy a cégek fizetik ma a jelenlegi jogszabályok alapján az alkalmassági vizsgálatokat, amelyek során kiderülhet, hogy a dolgozó egy akkugyárban mennyi nikkelt szippant be, vagy egy műszakos dolgozó keringési és szívelégtelenségi panaszban szenved. Ezek a vizsgálatok a jövőben kevés kivételtől eltekintve megszűnnének, azzal a képtelen indoklással, miszerint az intézkedésre a munkáltatók és a munkavállalók adminisztratív terheinek csökkentése érdekében van szükség” – olvasható a közleményben.
Az indoklás, amely szerint az intézkedés a munkáltatók és a munkavállalók adminisztratív terheinek csökkentése érdekében történik, szerintük nem állja meg a helyét.
Kiemelték azt is, hogy egy friss uniós kutatás szerint egy átlag magyar 74,3 évig él, ami messze van az uniós átlagtól, ez a javaslat pedig csak tovább ronthatja a helyzetet.