A koronavírus-járvány legelső napjaiban, 2020 márciusában a kormánykommunikáció is ráugrott az iráni egyetemisták ügyére, Orbán Viktor az illegális migrációval kötötte össze a fertőzéseket.
Három és fél évvel a történtek után tartottak előkészítő ülést a Pesti Központi Kerületi Bíróságon azoknak az iráni diákoknak az ügyében, akik az ügyészség szerint kiabáltak és erőszakosan viselkedtek a Dél-Pesti Centrumkórházban, ahova koronavírus-fertőzés miatt kerültek be még a járvány legelején.
A két iráni fiatalt garázdasággal vádolják, a bíróságon megjelent elsőrendű vádlott ezt nem ismerte el, és ártatlannak vallotta magát. Társa – a másodrendű vádlott – jelenleg Iránban van, az ő ügyében később tartják meg az előkészítő ülést.
A 23 és 24 éves egyetemista a vádirat szerint koronavírus-fertőzés gyanúja miatt került a Szent László Kórházba (képünkön) 2020. március 7-én. Az ügyészség szerint amikor megtudták, hogy nem hagyhatják el a kórtermet, nem működtek együtt, hangoskodtak, aminek a hatására több ott elhelyezett iráni fiatal is kiment a folyosókra és az erkélyekre: átjártak egymás szobájába, nem követték az utasításokat.
Ezután – ismertette a vádiratot az ügyész – a két vádlott kimászott az ablakon át az erkélyre, és a tiltás ellenére átmentek a többi kórterembe, majd visszamásztak, és azt mutogatták az ápolónőnek, hogy nyissa ki az erkélyajtót. Mivel ő ezt nem tette meg, „az erkélyajtót mindketten rángatni kezdték, majd kiabálva a kórterem ajtaját rugdosták”. Ez pedig az ügyészség szerint alkalmas volt arra, hogy „a kórház dolgozóiban, valamint más betegekben megbotránkozást, riadalmat keltsen”.
A kórházba bevitt iráni fiatalok közül néhányan korábban a sajtónak arról beszéltek, azért alakulhatott ki vita, mert senki nem mondta el angolul érthetően, hogy mi történik velük. A hvg.hu-nak pedig arról meséltek, hogy az egyik, velük egy szobában elhelyezett társuk pozitív teszteredményét az orvosok érzésük szerint el akarták titkolni előlük, ahelyett, hogy különválasztották volna az illetőt.
Órákig nem tudták a karanténba zárt iráni diákok, hogy egyikük tesztje pozitív lett
Órákig voltak összezárva az egyik társukkal, akinek pozitív lett a koronavírustesztje, de erről senki nem tájékoztatta őket - mondták a hvg.hu-nak azok az iráni egyetemisták, akik napok óta karanténban vannak a Szent László Kórházban. A legtöbben a körülményekre és a tájékoztatás teljes hiányára panaszkodnak, és bár frusztráltak, mindenben szeretnének együttműködni a hatóságokkal.
Kiutasítás és propaganda
Az érintett iráni fiatalokat járványügyi szabályszegéssel is meggyanúsították, és a rendőrség azt is kijelentette, hogy veszélyt jelentenek Magyarország közrendjére és közbiztonságára. Ez még le sem zárult, amikor az idegenrendészet elrendelte a kiutasításukat, majd 2020 áprilisában a 13 egyetemistát feltették egy gépre, és kitoloncolták őket az országból. Tanulmányaikat meg kellett szakítaniuk, három évre Magyarországról és az Európai Unió egészéből is kitiltották őket.
Az ügy akkor vett újabb fordulatot, amikor június közepén megszüntették velük szemben a büntetőeljárást, és az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság is visszavonta a kiutasításról hozott határozatokat. A Telex információi szerint 2021 januárjában több hallgató vissza is tért Magyarországra, hogy folytassa tanulmányait.
Az iráni diákok ügye azért is vert nagy hullámokat, mert a koronavírus-járvány első napjaiban gyakorlatilag egy teljes kommunikációs kampányt indított ellenük a kormány, és igyekeztek úgy beállítani, mintha ők hurcolták volna be Magyarországra a vírust.
Az országban a két első koronavírus-fertőzöttet március 4-én mutatták ki, mindketten iráni diákok voltak, akiknek azonnal meg is kezdődött a kontaktkutatásuk. Így kerültek be a Szent László Kórházba (a járvány első napjaira jellemző káoszt jól mutatja, ahogy ekkor még a kontaktokat is fertőző, lezárt osztályra vitték).
Az ezt követő napokban a rendőrség és a kormány kommunikációja is kifejezetten az iráni diákokra helyezte a hangsúlyt, és az operatív törzs március 8-ai ülésén Lakatos Tibor rendőr ezredes sietett is megjegyezni, hogy „a Szent László Kórházban rendőri jelenlétet kellett biztosítani” miattuk.
Majd hozzátette: „ilyen eset csak az iráni állampolgárokkal merült fel, a magyar állampolgárok teljesen együttműködőek voltak”. A kormánysajtó is folyamatosan igyekezett beszámolni a balhézó diákokról szóló hírekről.
Az iráni fiatalok ügye eljutott Orbán Viktorig is, aki már a következő napi Kossuth rádiós interjújában igyekezett összekötni a koronavírus-járványt az illegális migrációval, hiszen „számos bevándorló Iránból vagy Iránon keresztül érkezik, amely a fertőzés egyik gócpontja”.
A későbbi tudományos kutatások ennek ellentmondva azt mutatták ki, Magyarországra főleg a lezárások miatt Nyugat-Európában dolgozó magyarok hozták be a vírust.