Szinte mindenki anyagi okokkal magyarázta döntését.
Sok pedagógus kényszerül arra, hogy az iskolai tanítás mellett más munkákkal egészítse ki a fizetését – derült ki a Népszava és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) közös felméréséből.
A felmérést október 20-26. között 146 pedagógus töltötte ki, 75,7 százalékuk állami fenntartású intézményben, 11,1 százalékuk önkormányzati, 9,7 százalékuk egyházi, 3,5 százalékuk pedig magán (alapítványi) fenntartású intézményben tanít. A válaszadók 52,4 százaléka általános iskolában, 20 százalékuk gimnáziumban vagy szakgimnáziumban, 9,7 százalékuk óvodában dolgozik.
Arra a kérdésre, van-e másodállásuk vagy folytatnak-e más keresetkiegészítő tevékenységet a főállásuk mellett, a kérdőívet kitöltők 70,3 százaléka válaszolt igennel.
A másodállást vállalók közül szinte mindenki anyagi okokkal magyarázta döntését, mindössze ketten jelezték, hogy nem elsősorban megélhetési nehézségek miatt vállaltak más munkát is a tanítás mellett.
Arra a kérdésre, milyen jellegű munkákat vállalnak másodállásban, a legkülönbözőbb válaszok érkeztek: sokan magánórákat tartanak vagy félállásban másik iskolában is tanítanak, de akad olyan is, aki fotózást, gyerekfelügyeletet, takarítást vállal, villanyszerelőként vagy ételfutárként dolgozik.
A legtöbben a délutáni, esti órákban, illetve hétvégenként dolgoznak a tanítás mellett. Van, akinek ez hetente több mint tíz plusz munkaórát jelent, amit a főállásával is nehezen tud összeegyeztetni. Sokan számoltak be fáradtságról, kimerültségről, az állandó rohanás okozta stresszről, valamint arról, hogy alig jut idő pihenésre.