Magyarország elszigetelődött, ez a helyzet pedig csak fokozódhat, ha Lengyelországban Donald Tusk tud kormányt alakítani. Orbán egykori harcostársa, ellenlábasa pedig azt mondja, a miniszterelnöknek érdemes vigyázó szemét Párizsra, Brüsszelre és Washingtonra vetnie.
Orbán Viktor alaptétele, hogy konstruktív ellenzéket akar. Ennek a kitételnek pedig több, magukat ellenzéki mondó megmondóember is megfelel, közéjük tartozik a közmédiába rendszeresen bejáró és ott szakértő Fodor Gábor, a Fidesz egykori erős embere, Orbán Viktor kihívója is.
Pont ezért furcsa, hogy Fodor most a néhány éve kormánypártira hangolt Indexen ír arról, hogy a lengyel választások eredménye miatt
a magyar kormánynak sürgősen, még ebben az évben meg kell állapodnia az Európai Bizottsággal a minket illető támogatásokról.
Fodor szerint erre azért van szükség, mert az Orbánhoz hasonlóan szuverenista Kaczynski, akivel a magyar kormányfő egyfajta véd- és dacszövetségben volt arról, hogy a „két ország a vétóhasználatig bezárólag megvédi a másikat az uniós létet fenyegető brüsszeli támadástól” távozik a hatalomból. Így viszont Magyarország is magára marad.
Orbánnak azonban Fodor szerint egy másik fontos feladata is van: „szövetségeseket kell találni a nemzetközi politika világában, mert az ország pozíciói meggyengültek”. Fodor állítja: „külpolitikai elszigeteltségünk kudarc, amelyet a lehető leggyorsabban orvosolni érdemes”, közben pedig a visegrádi országokra sem számíthatunk, „hiszen ennek a motorját a lengyel-magyar tengely jelentette”.
Magyarország pedig szerinte harapófogóba került: Lengyelország új kormánya valószínűleg a térségben inkább a románokkal és a csehekkel akar majd kooperálni, így Magyarországnak marad Szlovákia, aminek „gazdasági, katonai és politikai súlya töredéke a lengyelnek”. Mindemellett Robert Fico Smerje minden Magyarországot elítélő döntést megszavazott az EP-ben, sőt, Fico korábban kifejezetten magyarellenes politikát vitt.
Változtatni kell tehát az unióval kapcsolatos politikáján Magyarországnak, mert kritikus szituációba kerülhetünk az új lengyel kormány hivatalba lépése után. Emiatt érdemes megfontolni a magyar miniszterelnöknek, hogy Peking után hazatérve, végiggondolva a varsói helyzetet, vigyázó szemét Párizsra (Brüsszelre, Washingtonra) vesse újra! Szükséges szövetségeseket találnunk azok közül, akik közé kultúránk, értékvilágunk és földrajzi elhelyezkedésünk miatt egyébként is tartozunk.
– írja Fodor.
Szerinte az ellenzék tévúton jár, amikor azon örvendezik, hogy nem jönnek az uniós források, ettől ugyanis a magyar kormány nem fog megbukni, csupán a magyaroknak lesz rosszabb.
A lengyel választásokról itt írtunk bővebben:
Irgalmatlan pofon Orbánnak a lengyel választás, de nem valószínű, hogy a magyar ellenzék adja a másikat
Trump bukása óta nem mostak be ekkorát a populistáknak, mint most, és ahogy érkeznek a lengyel választási adatok, Orbán Viktor szeme a leglilább: Jaroslaw Kaczynski bukása azt jelentené, hogy nemcsak a visegrádi, de a brüsszeli magyar politikának is lőhetnek, Amerika sem fogja kevésbé kóstolgatni az Orbán-rezsimet, és újra kiderült, nem reménytelen nem fair választáson is megverni az autokráciát.