Több forrás is azt állítja, nyáron Fidesz-közeli emberek érkeztek a PiS kampánystábjába, akikre vakon hallgattak. A magyarok csak azt felejtették el, hogy ami Magyarországon működött, az Lengyelországban nem biztos, hogy fog.
Hogyan segítették Orbán tanácsadói elveszíteni a Jog és Igazságosságnak (PiS) a lengyel választást – így kezdődik a lengyel Polityka magazin oknyomozó cikke, amely PiS-közeli forrásokra hivatkozva azt írja: a lengyel kormánypárt kampányában jelentős szerepet játszottak a Fidesz tanácsadói.
A cikk ugyan egyetlen magyart sem nevez meg, de a PiS kampánystábjából többen megerősítették a lapnak a szerepüket.
Az egyik forrás szerint a magyarok bevonásának ötlete azután merült fel, hogy a PiS választási stábjának élén júniusban változás történt. A pozícióról lemondott Tomasz Poreba helyére ekkor a konzervatív (és homofób nézeteiről is ismert) Joachim Brudzinski érkezett (ő is, mint ahogy elődje, képviselő az Európai Parlamentben). Poreba lemondásának a hátterében állítólag éppen a magyarok érkezése állt, a tanácsadó nem értett egyet a bevonásukkal.
Brudzinskit a lengyel Miniszterelnöki Kabinetiroda alatt létrehozott kormányzati információs központ vezetője, Tomasz Matynia hívta a posztra, a lap szerint Mateusz Morawiecki miniszterelnök teljes támogatásával. Ezzel egyidőben a teljes kampánystábot jelentősen kibővítették, főleg a kormányfő embereivel.
A Polityka cikke szerint éppen ekkor, június végén kezdtek teret kapni Orbán tanácsadóinak ötletei a PiS kampányában. Bár a Fidesz emberei sosem jelentek meg személyesen a varsói megbeszéléseken, nagy befolyásuk volt a kampány alakulására – hogy milyen sikerrel, azóta már kiderült.
„Azt csinálták, amit akartak. Morawiecki emberei azzal érveltek, hogy ők majd segítenek nekünk megnyerni a harmadik mandátumot, ehhez elég lesz a stratégiánkba átvenni azt, ami nekik bejött” – mondta a lap forrása.
Csakhogy – folytatta – a magyarok nem vették figyelembe a lengyel választási rendszer sajátosságait és a közhangulatot.
A lengyel kormánypárt kampányának középpontjába ezután került a migránsok kötelező betelepítése elleni népszavazás, melyet a választással egy napon tartottak. Nem nehéz észrevenni, hogy az ötlet honnan érkezett: a kormány a tavalyi magyar országgyűlési választásokkal egy időben tartotta a „gyermekvédelminek” nevezett népszavazást.
„Ezzel a népszavazással egyáltalán nem nyertünk új szavazókat, ellenben úgy vonzotta az ellenzéki szavazókat, mint a légypapír. Hisztériát keltett a PiS-ellenes szavazók körében, akik az urnáknál el is mondták a véleményüket” – mondták.
A magyarok arról is meggyőzték a PiS kampánystábját, hogy adjanak nagyobb teret Donald Tusk, a Polgári Platform miniszterelnök-jelöltje elleni támadásoknak. Ez azonban visszafelé sült el, mert „még jobban mobilizálta az ellenzéki szavazókat” – állították a lapnak nyilatkozó PiS-tagok.
„A magyaroknak bejött a sorosozás, és azt gondolták, hogy Lengyelországban is ez lesz a siker receptje. Találtak egy ellenséget és elkezdték ütlegelni” – mondták.
A Polityka ugyanakkor megjegyzi, hogy a Tusk elleni kampány már azelőtt rég megkezdődött, hogy a magyar tanácsadók megjelentek volna.
A lapnak nyilatkozó, kiábrándult kormánypárti tanácsadók szerint a vereségért Jaroslaw Kaczinskyt, a PiS elnökét is terheli a felelősség. „Ő egyezett bele a stáb kibővítésébe és őszintén hitt abban, hogy Orbán tanácsadóinak ötletei sikert hoznak neki. Kár, hogy nem voltak körülötte olyanok, akik megmondták volna, hogy a mi országunkban ez nem fog működni” – összegezték a történteket.