Papp László (Fidesz-KDNP) szerint elfogadhatatlan, hogy olyan szabályozás legyen érvényben, amely lehetővé teszi, hogy a környezetszennyező cégeket ne a bezárás szankciója fenyegesse.
Papp László (Fidesz-KDNP) hétfői közleményében azt írta, elfogadhatatlan, hogy olyan szabályozás legyen érvényben, amely lehetővé teszi a kormányhivatalok számára, hogy a környezetszennyező cégekkel szemben ne bírságot szabjanak ki, ne a bezárás szankciója fenyegesse a szabályok megszegőit, hanem szerződést kössenek velük, amelyben a szennyező vállalja, hogy egy bizonyos határidőn belül megszünteti a jogsértést.
Papp László emlékeztetett rá: néhány héttel ezelőtt született egy jogszabály, amely lehetővé tette, hogy a szabályt szegők környezetvédelmi szerződést kössenek a kormányhivatalokkal. Majd ígéret született arra, hogy módosítják a rendeletet úgy, hogy csak működő kohászati üzemekre vonatkozzon.
A szavakat tetteknek kell követni - tette hozzá a polgármester, aki közleményében felkérte "Magyarország Kormányát, hogy vonja vissza az érintett rendeletet".
"Fontosnak tartom a Dunaferr megmentését célzó törekvést, de ez nem járhat együtt azzal, hogy bárki kibúvót találjon a környezetvédelmi szabályok alól. Különösen nem vonatkozhat semmilyen könnyítés az akkumulátor gyárakra" - fogalmazott Papp László, aki szerint olyan szabályozásra van szükség, amely garanciát ad mindenki számára, hogy más vállalatok még elméletben sem élhetnek vissza a jogszabály adta lehetőséggel.
"Debrecen polgárainak biztonsága nem szerződés kérdése. Ez megkerülhetetlen kötelességünk" - zárta sorait Papp László.
A múlt héten pénteken írtunk arról, hogy Iváncsán az SK Innovation új akkumulátorgyára a próbaüzem során a határértéket bőven meghaladó zajszennyezést produkált, a működését azonban nem függesztették fel a szabálysértés ellenére sem.
Az iváncsai polgármester, Molnár Tibor szerint „érthetetlen és elfogadhatatlan, hogy a gyár előbb kezdi meg a próbaüzemet, mint hogy kiépítené a normális működéshez szükséges zajvédőt, rázúdítva ezzel lassan két hónapja a falura a megengedett határértéknél jóval magasabb zajszennyezést”. A cég az önkormányzathoz eljuttatott nyilatkozatában azt az ígéretet tette, hogy október végéig a zajvédelem kiépítésével orvosolja a problémát.
A „Lex Akkugyár” néven elhíresült rendelettel a már működő kohászati üzemnek akart kedvezni a kormány, mindenkinek nem. Az akkugyáraknak meg főleg nem – legalábbis már akkor ezt állította az Energiaügyi Minisztérium.
A szeptember 21-én megjelent kormányrendeletről ugyanis már két nappal később a szaktárca is elismerte, hogy „félrement”, és akkor azt ígérték, hogy a következő héten módosítják is, ami viszont máig nem történt meg.
Ami azért is komoly probléma, mert a jogszabály egyértelműen felpuhítja a szennyező, és jogszabályellenesen működő gyárakkal szembeni szankciós gyakorlatot, mivel leegyszerűsítve arról szól, hogy szabálysértés esetén büntetés helyett írásban vállalhatják, hogy majd megoldják a helyzetet, de addig sem lehet súlyos szankciót kiszabni rájuk, például nem zárhatják be az üzemet.
Mindezek miatt a Párbeszéd – Zöldek párt október 13-ára tüntetést is szervez a legutóbbi akkuüzemi balesetet produkáló szigetszentmiklósi SungEel létesítményhez.
Hiába állapított meg szabálysértést a hatóság, nem állították le az iváncsai akkumulátorgyárat
A megengedettnél nagyobb zajszennyezést mértek a létesítménynél. Miért nem állíttatja le a hatóság azonnali hatállyal a jogsértő működést? A „Lex Akkugyár" módosításáig vélhetően erre nemigen van lehetősége.