Budáról a Kossuth térre vonultak a tanév első nagy diáktüntetésének résztvevői, megjelent Karácsony Gergely és Pankotai Lili is. A résztvevők „hétigenes", alternatív oktatási népszavazásra is mozgósítottak. A hvg.hu élőben tudósított a helyszínről, ahol Törley Katalin, kirúgott Kölcsey-s tanár arról beszélt: „Tanulni jó, tanítani jó, szabadnak lenni jó, le a diktatúrával!"
Az Országos Közös Akarat (OKA) néven összefogó több tucat szervezet a szeptember elsejei bemelegítő demonstráció után szeptember 15-re, a demokrácia nemzetközi napjára időzítette a 2023/2024-es tanév első nagy diáktüntetését, amelyre már gyülekeznek a résztvevők Budán, az Elvis Presley téren. A hvg.hu tudósítója és fotóriporterei is a helyszínen vannak, kövesse velünk az eseményeket.
Nem sokkal 17 óra után, az egyelőre még csak mintegy ezerfős tömeg elindult a Margit hídon át a Kossuth térre. Az útjuk a Margit hídon át vezet. A tömeg a Margit híd jobb felét lezárta, lépésben haladnak a Kossuth tér irányába.
„Sztrájk alapjog”, „Fizessétek ki a tanárainkat”, „Gyertek velünk” – ezek a népszerű rigmusok.
Néhány tüntetőnél füstfáklya van.
A Margit hídon a villamosok és buszok továbbra is mindkét irányba közlekednek. A tömeg közben egyre gyarapszik.
A híd végétől nagyjából a közepéig áll a tömeg – jelenti tudósítónk a helyszínről. Elhúzott a tömeg mellett pár kormányzati autó, villogóval, ment nekik a pfújolás.
A rendőri készültség minimális a Kossuth téren, ahová 18 óra körül kezdenek befutni az első tüntetők, és azt skandálják: „Általános sztrájk!".
A Kossuth-nótát énekelve, „Mocskos Fidesz”-t skandálva érkezik meg a menet a Parlament elé.
Egy spanyol turistacsoport zavartan nézi a diákokat, amíg a vezetőjük le nem fordítja nekik a „Szabad ország, szabad oktatás” szöveget, amire bólogatnak, majd skandálják ők is.
Lassan telik meg a Kossuth tér, aminek a bal oldalán, Rákóczi lovasszobránál egy kis színpadot állítottak fel a szervezők. Lassan megérkezik a tömeg vége is a Kossuth térre, hamarosan a beszédek következnek.
Törley Katalin, a Kölcseyből kirúgott egyik tanár arról beszél, hogy a Pedagógus Egység jövő héten átveszi a Civic Pride díjat, és hogy már Európában is felfigyeltek a tanár-diák tüntetésekre. Azt mondja, diktatúrában élünk, a státusztörvény legyen vészcsengő minden munkavállalónak, hogy velük is bármikor megtörténhet.
"Novembertől 0, januártól 3420 forinttal fog emelkedni a fizetésem" - újabb tanárszerződéseket kaptunk
Az egyik tanár azt írta, a "soha nem látott béremelésnek" köszönhetően bruttó 22.888 forinttal nő a fizetése januártól, úgyhogy azt sem tudja, sírjon-e vagy nevessen.
A színpadon Törley Katalin azzal folytatta, hogy ma „a demokrácia napja van, demokráciában akarunk élni, de cselekvés, kiállás, szolidaritás nélkül nincs demokrácia".
Törley a beszédét azzal zárta:
Tanulni jó, tanulni menő. Tanítani jó, tanítani menő. Szabadnak lenni jó, szabadnak lenni menő. Demokráciát csinálni jó, demokráciát csinálni menő. Le a diktatúrával!
Ezután az Egység Diákfront egyik tagja is beszélt, majd a szervezők felmentek a színpadra, és a tömeggel együtt elénekelték a „Mi vagyunk a grund”-ot. A következő felszólaló, a PDSZ-től, a státusztörvény negatív következményeit ismertette.
Tüntethet egy tanár? Könnyebb lesz fegyelmit indítani ellene? Meddig tolerálható a helyettesítés?
Dermesztő hatása lehet a státusztörvénynek - erről beszélt a hvg360-nak Zeller Judit, a TASZ jogásza, akit arról kérdeztük, az új szabállyal hogyan változnak a tanárok jogai, más helyzetbe kerülnek-e a diákok, és hogy milyen jogok sérülnek pontosan a tanárhiány miatt.
Felszólalt még Szilágyi Kitty, a Civil Bázis elnökségi tagja, pedagógus is.
Őt az Egységes Diákfront felszólalója követi, aki arról beszél: „Azt látom itt a nemzet főterén, hogy nem törtetek meg! A megalkuvás nem opció, ez a nép nem gyáva. Ha nem gyáva, tessék kijönni velünk tüntetni!" Hozzátette:
Én addig nem megyek sehova, amíg ez a mocsadék rendszer odébb nem áll.”
Volt olyan felszólaló, aki azzal kezdte a beszédét, hogy „Mocskos Fidesz!". Valamivel 19 óra előtt elhangzik a színpadon, hogy „az Egységes Diákfront tüntetését ezennel lezárom”. Viszont színpadra lépett az ugyancsak szeptember 15-re és a Kossuth térre meghirdetett ökotüntetés egyik szervezője, és megnyitotta a Friday for futures tüntetést, majd a terv az, hogy az Alagút felé vonulnak.
A szervezők szórólapokat is osztogatnak a tüntetésen, ezeken a készülő „hétigenes" népszavazásra hívják fel a figyelmet. Ahogy arról korábban beszámoltunk, alternatív oktatási népszavazást rendez ugyanis október 23-30 között az aHang és az utóbbi másfél év nagyobb diákdemonstrációit rendező Egységes Diákfront.
A referendum azért lesz alternatív, mert korábban többször is próbáltak már civilek népszavazási kezdeményezéseket elindítani oktatási témában, azonban mindannyiszor lesöpörték őket. Ezért hivatalos helyett megrendezik a maguk népszavazását:
Ha már az állami szerveken nem mennek át a kérdéseik, a diákok maguk rakják össze a saját oktatási népszavazásukat
Októberben pedig egy héten keresztül majd szavazni is lehet online.