A rendőrség szerint a tüntetőt megverő törökök viselkedése nem volt kihívóan közösségellenes, és nem értelmezhető az általánosan elfogadott társadalmi normákkal és az együttélés szabályaival történő nyílt szembehelyezkedésként sem.
Elutasította a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) az Erdogan emberei által megvert tüntető ügyében tett feljelentést – írja a 24.hu. A rendőrség szerint a tüntetőt megverő törökök viselkedése nem volt kihívóan közösségellenes, és nem értelmezhető az általánosan elfogadott társadalmi normákkal és az együttélés szabályaival történő nyílt szembehelyezkedésként sem.
Mindezt a rendőrség azzal próbálta alátámasztani, hogy Erdogan elnök emberei „kiemelt személyvédelmi feladatokat láttak el”, és az erre vonatkozó szabályok alapján a védett személyt ért atrocitás esetén kötelesek voltak intézkedni. „Ennek végrehajtására azonnal, adott esetben az intézkedés alá vont állampolgár személyiségi jogainak szükségszerű sérelmével kerülhet sor” – írják.
A BRFK a határozatban ugyanakkor kitért arra is, hogy a törökök cselekménye alkalmas lehet könnyű testi sértés vétség gyanújának megállapítására, ez azonban magánvádas eljárás tárgyát képezheti.
A védett személy biztonságáért felelő embereknek a fizikai fenyegetés esetén kell fellépniük, és nem akkor, amikor atrocitást tapasztalnak. Végképp nem akkor, amikor ez az atrocitás egy levegőbe emelt középső ujj, ami semmivel nem jelent komolyabb fenyegetést, mint egy a védett személynek nem tetsző feliratot tartalmazó transzparens – mondta el a hvg.hu kérdésére Fahidi Gergely ügyvéd, büntetőjogász, lapunk egykori munkatársa.
A szakember szerint a sértettnek kezdeményeznie kellene a magánvádas eljárást, ugyanakkor ez nem olyan típusú ügy, amit magánvádi úton kellene lefolytatni. Fahidi mindezeken felül úgy véli, hogy ha az ügyészség valóban eljárást akarna az ügyben, akkor megvannak az eszközei arra, hogy végigvigye az akaratát, például felülbírálhatja a feljelentés elutasítását is, és kötelezheti a nyomozás lefolytatására a rendőrséget.
Augusztus 20-án, amikor Recep Tayyip Erdogan török államfő épp kilépett a Matild Palace hotelből, hogy a Szabad sajtó útján álló konvojához menjen, Bán Tamás bemutatott neki, amiért elmondása szerint egy török társaság bántalmazni kezdte.
„Biztos nem bámészkodók vagy turisták voltak, mert a nyakukba akasztva jól látható volt az azonosító kártyájuk, és bár magyarul szidalmaztak, de akcentusuk volt” – mondta Bán a hvg.hu-nak.
A férfit végül a TEK-nek kellett kimentenie, Bán szerint a törökök nem engedik el, ha a magyar rendőrök nem lépnek fel az érdekében. Később Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője írásban nyújtott be kérdéseket a történtekkel kapcsolatban Polt Péter legfőbb ügyésznek, aki a beadványt feljelentésként értékelte és továbbította a rendőrségnek, ezt a feljelentést utasította most el a BRFK.
„Egészen elképesztő, hogy Orbán Viktorék következmények nélkül hagyják, hogy külföldi személyek bántalmaznak magyar embereket a véleményük miatt. Ez újabb példája annak, hogy Magyarország nem jogállam, a kormánya idegen érdekeket előbbre helyez, mint az emberek szolgálatát” – közölte a 24.hu megkeresésére Tóth Bertalan, aki szerint innen már csak egy lépés, hogy következmények nélkül bántalmazzanak embereket például azért, mert a kormány politikájával ellentétes véleményt fogalmaznak meg.