Az MSZP frakcióvezetője, Tóth Bertalan tett fel írásban kérdéseket a történtekkel kapcsolatban Polt Péternek, a legfőbb ügyész pedig feljelentésként értelmezte a dokumentumot és továbbította a hatóságoknak.
Feljelentésnek tekintette Polt Péter az MSZP frakcióvezetőjének, Tóth Bertalannak hozzá eljuttatott írásbeli kérdéseit az Erdogan testőrei által megvert magyar férfi ügyében. Tóth a történtek ismertetésén felül az alábbiakat kérdezte a legfőbb ügyésztől:
- Történt-e bűncselekmény a török elnök látogatása kapcsán véleményt nyilvánítóval szembeni fellépés során?
- Hogyan értékeli a történteket: a török államfő személyi biztonságát garantáló lépésre vagy a véleményszabadság aránytalan korlátozására került sor?
- Milyen vizsgálatot kíván indítani az eset kapcsán?
Polt válaszában közölte, hogy a politikus levelét feljelentésként értékeli és elbírálás céljából az V. kerületi rendőrkapitánysághoz továbbította.
Augusztus 20-án, amikor Recep Tayyip Erdogan török államfő épp kilépett a Matild Palace hotelből, hogy a Szabad sajtó útján álló konvojához menjen, Bán Tamás bemutatott neki, amiért elmondása szerint egy török társaság bántalmazni kezdte.
„Biztos nem bámészkodók vagy turisták voltak, mert a nyakukba akasztva jól látható volt az azonosító kártyájuk, és bár magyarul szidalmaztak, de akcentusuk volt” – mondta Bán a hvg.hu-nak.
A férfit végül a TEK-nek kellett kimentenie, Bán szerint a törökök nem engedik el, ha a magyar rendőrök nem lépnek fel az érdekében. Annak idején küldtünk kérdéseket a történtekkel kapcsolatban a rendőrségnek és a TEK-nek is, de azóta sem kaptunk válaszokat.
Nemcsak Erdogan testőrei, hanem kémei is hírhedtek agresszív külföldi fellépéseikről
Erdogan török elnök testőrei mellett a török hírszerzők is hajlamosak külföldön akcióba lendülni és akár a helyi hatóságokkal is konfliktusba keveredni, könnyen lehet, hogy a budapesti incidens is hozzájuk, mintsem a testőrséghez köthető. Igaz, a testőrségnek és a hírszerzésnek is ugyanaz a gazdája: Erdogan.