Lázár szerint Horthy kivételes államfő, igaz magyar hazafi és hős katona, ennyi biztos.
A hétvégén ünnepelték Horthy Miklós újratemetésének harmincadik évfordulóját a kormányzó szülőfalujában, Kenderesen. Az eseményen több fideszes politikus is megjelent, így Fazekas Sándor, az Orbán-kormány volt agrárminisztere, a Fidesz jelenlegi parlamenti képviselője, és a Horthy Miklós Alapítvány kuratóriumi alelnöke, F. Kovács Sándor fideszes képviselő, vagy Bánhalma fideszes polgármestere, Barabásné Forgács Edit, és Kásler Miklós volt miniszter is. Tiszteletét tette Novák Előd, a Mi Hazánk országgyűlési képviselője is, a koszorúzással párhuzamosan pedig a Horthykat is szerepeltető vasúttörténeti kiállítást avatott Kenderes vasútállomásán Lázár János közlekedési és építési miniszter.
Lázár beszédet is mondott, a Telex tudósítása szerint a miniszter többek között arról beszélt a szakadó esőben, hogy „manapság a politikában a mellébeszélésnek, sunnyogásnak, a hazudozásnak és a gyávaságnak nagy divatja van. Én azt gondolom, hogy világosan és egyértelműen kell beszélni: ma, akik itt összejöttünk, azok tisztelik Horthy Miklóst és emlékét, tisztelik Horthy Istvánt és emlékezetét. Azért jöttünk össze hogy fejet hajtsunk és emlékezzünk.”
A miniszter arról beszélt, hogy Horthy ha valami, akkor három dolog: kivételes államfő, igaz magyar hazafi és hős katona. Lázár szerint Horthy 1919-ben megmentette az országot attól a sorstól, amit „a nyugati nagyhatalmak” Magyarországnak szántak.
Lázár szerint Horthy objektív értékelése várat magára: "Minél távolabb kerülünk időben 1920–1944-től, annál objektívebben tudjuk megítélni. (...) Rendkívül sok az érzelem a [Horthy megítéléséről szóló] kérdésben, sok idő kell, hogy ez a kép letisztuljon”. Horthy a miniszter megítélésében nem fekete-fehér, teljesítménye ugyanakkor „a mai napig megkérdőjelezhetetlen”.
Horthy Miklós kormányzósága megosztó: ugyan sokáig ellenállt a magyarországi zsidók deportálásának, azonban a német megszállás után hónapokig nem tett semmit, végül 1944 nyarán a nemzetközi tiltakozás hatására fellépett a pesti zsidóság deportálásával szemben. Addigra viszont több százezer embert hurcoltak el.