Itthon hvg.hu 2023. augusztus. 18. 21:43

Az egyetemi végzettséggel bíró egészségügyi szakdolgozók akár 100 ezer forinttal is kisebb béremelést kaphatnak

A beígért 18 százalékos béremelés ráadásul csak 17,7% és nem is a teljes fizetésük, hanem csak annak a kiegészítése után kapják a dolgozók.

„Akárhogy is számoljuk, nem jön ki a matek, mindenképp kevesebbet fognak kapni a háziorvosi nővérkék, mint a szakellátásban dolgozó kolléganőik” – nyilatkozta Keczéry Attila háziorvos az RTL Híradójának.

 

Korábban a kormány bejelentette, hogy a fogászati és a háziorvosi rendelők asszisztensei sem maradnak ki a 18 százalékos béremelésből, ugyanakkor a törvénytervezetben szereplő, a támogatás kiszámolásához szükséges képlet komoly meglepetéseket is rejtett. Például kiderült, hogy a 18 százalék csak 17,7, illetve, hogy nem a teljes bérre kapják ezt a dolgozók, csak a bérkiegészítésükre.

Ráadásul azok a praxisok, ahol nem csak egy szakdolgozót foglalkoztatnak, hanem többet, ott már a másodiktól kezdve nem kapják meg a támogatást – mondta Keczéry.

A háziorvos szerint a praxisoknak a támogatás még veszteséget is okozhat, hiszen a nagyobb bevétel miatt már nem mentesülnek az iparűzési adó alól, így évi 400 ezer forintot kell befizetniük az illetékes önkormányzatoknak. A háziorvosok petíciót is indítottak annak érdekében, hogy célzott bértámogatásként kapják meg inkább a béremelésre szánt összeget.

Az Egészségügyi Szakdolgozói Kamara sem elégedett a tervezettel, például hiányolják a bértábláról azokat, akik egyetemi, illetve főiskolai végzettséggel rendelkeznek. Ez azt jelenti, hogy mindenki csak a középfokú végzettsége után fogja kapni az emelést. A kamara elnöke, Balogh Zoltán szerint ez azt jelenti, hogy főiskolai végzettség esetén 30-40 ezer forinttal kevesebb támogatást kapnak a dolgozók, mint amennyi járna, egyetemi végzettséggel viszont ez a különbség akár 80-100 ezer forintra is rúghat.

Nem esik szó a béremelési tervezetben a közel 3000 otthonápolásban dolgozó ápolóról és gyógytornászról sem, a kamara az ő esetükben is kéri a kormánytól a támogatás megítélését. A Belügyminisztérium Egészségügyi Államtitkársága szerint ugyanakkor ők „nem tartoznak az ágazati előmeneteli szabályok hatálya alá”, illetve azt is hozzátették, hogy korábban már jelentős többletforrást kaptak.

Hirdetés