Takács Péter szerint egy-három évente a rendszer legyen képes önmagát mérni, az eredményekből következtetést levonni és saját megoldásokat generálni.
Interjút adott a Portfoliónak Takács Péter egészségügyi államtitkár, amelyben az egészségügyi rendszer hiányosságairól beszélt. Szerinte az alapvető probléma az, hogy fejnehéz, szocialista rendszert működtet az ország a mai napig. Úgy látja, hogy nagyobb hangsúlyt kell fektetni a megelőzésre, a szűrésekre, emellett sokkal több helyben megoldható ellátást kellene nyújtani.
„A rendszer legyen olyan, mint egy öntisztító sütő” – mondja Takács, utalva ezzel arra, hogy olyan automatikus ellátórendszert kell létrehozni, amely nem problémákat generál, hanem maga javítja a felmerülő gondokat, beavatkozás nélkül.
Az új rendszer egyik legfontosabb eleme az, hogy csak azokat a betegeket fektetnék be kórházba, akik valóban kórházi kezelésre szorulnak. Ehhez viszont a magyar kórházi struktúra túlméretezett. „Csak egy példa: 30 évvel ezelőtt egy vakbélműtéttel 2-3 hetet bent kellett feküdni, most szövődménymentes esetben a harmadik-ötödik napon a beteg hazamehet. Korábban egy sebészetre kellett 70 ágy a fekvőbeteg részlegre, jelenleg elég 40 ágy” – magyarázta.Kijelentette, hogy ez nem jelent kórházbezárást. „Mindenki az ágylábakat számolgatja, de nem az a lényeg, hanem az ellátott esetek száma” – jelentette ki. Szerinte azzal, hogy az ellátott esetekből a jövőben sem lesz kevesebb, a kórházban töltött idő viszont jelentősen csökken.
Takács úgy látja, hogy a legfontosabb cél megerősíteni a városi kórházakat, és a lakóhelyhez közeli, magas színvonalú ellátást kell kialakítani.
A finanszírozás és a kórházi ágyak számának problémái mellett az államtitkár beszélt
- az elöregedő háziorvos társadalomról. Szerinte luxus, hogy 150-200 főre tartanak fent egy praxist, 871 forint/fős finanszírozás mellett a fiatalok nem fognak elmenni praktizálni.
- a sebészeti szakma rossz finanszírozásáról, ez ugyanis 100 ezer forintos bevételt 122 ezer forintos ráfordítással tud kitermelni.
- arról, hogy dolgozott a Szent János Kórházban, és szerinte ott az egyik legrosszabb a finanszírozási rendszer, a kórház az egészségügyi ellátó rendszer állatorvosi lova.
Pozitívumként említi ugyanakkor, hogy
- orvosból abszolút hiány nincs az országban.
- egyre kevesebben mennek külföldre praktizálni.